آبیاری درخت انگور

آشنایی باغداران و صاحبان تاکستان با روش های آبیاری درخت انگور ، برنامه ریزی و چگونگی آبیاری آن بسیار حائز اهمیت است، زیرا آبیاری صحیح ضمن صرفه جویی در منابع آبی محدود، موجب افزایش کیفیت محصول و بازدهی می گردد.

در این مقاله سعی داریم با شما در مورد شرایط رشد، روش های آبیاری  درخت انگور  قبل و پس از برداشت محصول با شما صحبت کنیم. با نهالستان آرتین نهال همراه باشید.

درخت انگور درختی است که به طوری نسبی به کم ابی مقاومت خوبی داشته و به همین دلیل در مناطق کم اب نیز کشت می شود. با این حال کاشت آن در مناطق پر اب موجب رشد بهتر گیاه و افزایش تولید و بالا رفتن کیفیت محصول انگور می شود.

آبیاری درخت انگور

ارتباط میزان باردهی درخت انگور با آبیاری

باردهی درخت انگور به عوامل زیر بستگی دارد:

  • آبیاری مناسب و به موقع
  • هرس صحیح و به موقع
  • نر یا ماده بودن درخت انگور

آبیاری نهال انگور چقدر باشد؟

در مکان هایی که تابستان نیز باران می بارد، نیازی به آبیاری زیاد نیست. درخت های انگور هر 10 روز یک بار با بارش باران می تواند رشد مطلوب داشته باشد. البته، شرایط خشکسالی و آبیاری کم، میزان تولید میوه انگور را کاهش می دهد ، بنابراین اگر محل باغ انگور شما دچار کم آبی است، حتما به طور منظم آبیاری را انجام دهید.

طوری برنامه ریزی کنید که هفته ای یک بار آبیاری انجام دهید تا خاک به عمق 30 سانتی متر در نیم تا یک متری پایه هر درخت انگور مرطوب شود. حواستان باشد از آنجا که جنس خاک ها مختلف است، ممکن است قبل از آبیاری نهال انگور نیاز به انجام آزمایش خاک داشته باشید تا مشخص شود چه مقدار آب نیاز است که خاک تا عمق 30 سانتی متری مرطوب شود. برای انجام آزمایش آبیاری خاک، موارد زیر را انجام دهید:

شیلنگ را در یک قسمت صاف از زمین قرار دهید.

آبیاری نهال انگور را به مدت 5 دقیقه انجام دهید.

آب را قطع کرده و 2 ساعت صبر کنید.

به زمین آبیاری شده نگاه کنید و مشخص کنید که آب چقدر به عمق زمین می رسد.

اکنون وقت محاسبات است. بگذارید تا با یک مثال برایتان روشن کنم: اگر خاک شما پس از 5 دقیقه آبیاری، تا 5 سانتی متر مرطوب شود، آبیاری 10 دقیقه طول می کشد، اگر تا عمق 10 سانتی متر مرطوب شود، 15 دقیقه طول می کشد و… .

وقتی دانستید خاک شما چقدر سریع و عمیق آب را جذب می کند، می توانید از آن به عنوان راهنمای برنامه آبیاری استفاده کنید.

یک درخت انگور به چند گالن آب نیاز دارد؟

آب مورد نیاز درخت انگور به محل آن بستگی دارد. در مناطق معتدل، درخت های انگور با حداقل 5 گالن آب در هفته خوب عمل می کنند اما در مناطق خشک ممکن است انگور هر هفته 8 تا 10 گالن آب نیاز داشته باشد تا بالاترین مقدار و کیفیت میوه را تولید کند.

هم چنین در آرتین نهال بخوانید:نهال انگور مکیاج

آبیاری قطره ای درخت انگور امکان پذیر است؟

بله قطعا! آبیاری قطره ای بهترین روش  است. این روش نه تنها با رساندن رطوبت کافی به خاک باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود، بلکه درخت های انگوری سالم پرورش می دهد. انگور بسیار حساس به پوسیدگی قارچ است که به برگ های آن حمله می کند. آبیاری بیش از حد شرایط مناسبی را برای شایع ترین و مضرترین بیماری های درخت انگور ایجاد می کند.

نهال انگور شرابی شیراز

نشانه های آبیاری بیش از حد درخت انگور

آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و چندین بیماری قارچی می شود که می تواند باغ انگور شما را از بین ببرد.

از نشانه های مهم آبیاری بیش از حد درخت انگور، این است که برگ های درخت انگور شما زرد شده است یا نوک برگ ها قهوه ای می شود. علاوه بر این، اگر خاک همیشه مرطوب باشد، می تواند برای درخت انگور مضر باشد. بهترین خاک برای درخت انگور، خاک ماسه ای است که به سرعت خیس شده و سریعا هم خشک می شود. برای جلوگیری از این شرایط، اگر خاک باغ انگور شما به مدت زیادی مرطوب می ماند، دفعات آبیاری را کاهش داده و به جای هفته ای یک بار، هر 10 روز یکبار آبیاری نهال انگور را انجام دهید.

نشانه های کم آبی درخت انگور

درخت انگور، درختی مقاوم در برابر خشکسالی است، با این حال کم آبی می تواند موجب ریزش برگ و میوه های آن شود. از نشانه های کم آبی درخت انگور که باید به آن توجه داشته باشید، این است که برگ های درخت انگور در خین آبیاری کم، خشک شده و شروع به پیچیدن می کنند. علاوه بر این، اگر رشد درخت انگور شما در طول سال متوقف شود (دیگر از ساقه، برگ جدیدی نروید) این نشانه ی دیگری است که گیاه از کمبود آب رنج می برد. در این صورت باید میزان آبیاری خود را به آرامی افزایش دهید تا زمانی که درخت شروع به رشد دوباره کند. مثلا در ابتدا سعی کنید به جای هفته ای یک بار، هر 5 روز یک بار آبیاری کنید.

آبیاری  انگور حتی پس از برداشت

درست است که ما برای برداشت میوه درخت انگور می کاریم، اما باید بدانید که پس از برداشت میوه نیز باید از درخت انگور خود  مراقبت کنیم تا بهترین برداشت سال به سال حاصل شود. پس از برداشت، درخت انگور خود را آبیاری کنید و آبیاری آن را به آرامی (و نه به یکباره) کاهش دهید؛ زیرا درخت انگور پس از این زمان به طور طبیعی به خواب می رود و برگ های خود را می ریزد. پس از ریزش برگ ها، می توانید آبیاری نهال انگور را تا بهار قطع کنید.

با ادامه دادن آبیاری نهال انگور تا زمان خفتگی، سلامتی و رشد درخت انگور خود را تضمین می کنید. این کار به معنای بازگشت قوی تر در بهار و میوه بیشتر در سال آینده است.

 جمع بندی آبیاری درخت انگور

نیاز آبیاری درخت انگور بر اساس نوع انگور، محیط باغ و زمان و سال کاشت متفاوت است اما یک قانون کلی این است که هر هفته یکبار حدود نیم متری در پایه هر درخت انگور را آبیاری کنید. اطمینان حاصل کنید که در هر جلسه آبیاری تا 30 سانتی متری عمق خاک مرطوب شده است. در مناطق خشک، ممکن است بر اساس نیاز درخت انگور، میزان آبیاری به دو بار در هفته افزایش یابد، در حالی که در مناطقی که بارندگی طبیعی بیشتری دارد، برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و سایر بیماری های درخت انگور، آبیاری کاهش یابد.

برای مشاوره رایگان روش های آبیاری درخت انگور ،خرید نهال با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور  با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتربه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com