با ما در آرتین نهال با مقاله آبیاری قطره ای،نکاتی که به کارتان می آید  همراه باشید. این نکات آبیاری قطره ای را دنبال کنید تا به درخت خود شانس بیشتری برای داشتن برداشت پربار محصولات بدهید.

 

آبیاری قطره‌ای

شامل چکاندن آب بر روی خاک با سرعت بسیار کم (20-2 لیتر در ساعت) از سیستم لوله‌های پلاستیکی با قطر کوچک مجهز به خروجی‌هایی به نام قطره چکان یا قطره چکان است. آب در نزدیکی گیاهان اعمال می شود به طوری که تنها بخشی از خاکی که ریشه ها در آن رشد می کنند خیس می شود ، بر خلاف آبیاری سطحی و بارانی که شامل خیس کردن کل مشخصات خاک است. با آبیاری قطره‌ای، کاربردها (معمولاً هر 1 تا 3 روز یک‌بار) نسبت به روش‌های دیگر بیشتر است و این سطح رطوبت بسیار مطلوبی را در خاک فراهم می‌کند که گیاهان در آن می‌توانند شکوفا شوند.

سیستم آبیاری قطره ای چیست؟ آبیاری قطره ای کارآمدترین سیستم انتقال آب و مواد مغذی برای رشد محصولات زراعی است. 

این آب و مواد مغذی را مستقیماً به ناحیه ریشه گیاه، در مقادیر مناسب و در زمان مناسب می رساند، بنابراین هر گیاه دقیقاً آنچه را که نیاز دارد، در زمانی که به آن نیاز دارد، برای رشد بهینه دریافت می کند. کشاورزان را قادر می سازد تا بازدهی بالاتری تولید کنند و در عین حال در مصرف آب و همچنین کودها و انرژی صرفه جویی کنند.

چگونه کار می کند؟

آب و مواد مغذی در سراسر مزرعه در لوله‌هایی به نام خطوط قطره‌ای که واحدهای کوچکی به نام قطره چکان دارند، تحویل داده می‌شوند. هر قطره چکان قطرات حاوی آب و کود را ساطع می کند و در نتیجه آب و مواد مغذی به طور یکنواخت به ناحیه ریشه هر گیاه در کل مزرعه اعمال می شود

آبیاری قطره ای،نکاتی که به کارتان می آید

محصولات مناسب

آبیاری قطره‌ای برای محصولات ردیفی (سبزیجات، میوه‌های نرم)، درختان و تاک‌ها که می‌توان یک یا چند قطره‌چکان برای هر گیاه تهیه کرد، مناسب‌تر است. به طور کلی فقط محصولات با ارزش بالا به دلیل هزینه های سرمایه ای بالای نصب یک سیستم قطره ای در نظر گرفته می شوند.

درآرتین نهال ببینید:32 خاصیت شگفت انگیز پوست گردو

شیب های مناسب

آبیاری قطره ای با هر شیب قابل کشاورزی سازگار است. به طور معمول محصول در امتداد خطوط کانتور کاشته می شود و لوله های تامین آب (جانبی) نیز در امتداد کانتور گذاشته می شود. این کار برای به حداقل رساندن تغییرات در دبی قطره چکان در نتیجه تغییرات ارتفاع زمین انجام می شود.

خاک های مناسب

آبیاری قطره ای برای اکثر خاک ها مناسب است. در خاک های رسی، آب باید به آرامی اعمال شود تا از ریزش و روان آب های سطحی جلوگیری شود. در خاک های شنی برای اطمینان از خیس شدن جانبی کافی خاک، دبی قطره چکان های بیشتری مورد نیاز است.

آب آبیاری مناسب

یکی از مشکلات اصلی آبیاری قطره ای انسداد قطره چکان ها است. همه قطره چکان ها دارای آبراهه های بسیار کوچکی به قطر 0.2 تا 2.0 میلی متر هستند و در صورت تمیز نبودن آب ممکن است مسدود شوند. بنابراین ضروری است که آب آبیاری عاری از رسوب باشد. اگر اینطور نباشد، نیاز به فیلتر کردن آب آبیاری خواهد بود.

همچنین اگر آب حاوی جلبک، رسوبات کود و مواد شیمیایی محلول مانند کلسیم و آهن باشد، ممکن است انسداد ایجاد شود. فیلتر ممکن است برخی از مواد را حذف کند، اما مشکل ممکن است پیچیده باشد و نیاز به یک مهندس با تجربه یا مشاوره با فروشنده تجهیزات دارد.

آبیاری قطره ای به ویژه برای آب های بی کیفیت (آب شور) مناسب است. چکاندن آب به گیاهان فردی نیز به این معنی است که این روش می تواند در استفاده از آب بسیار کارآمد باشد. به همین دلیل زمانی که آب کمیاب است بسیار مناسب است.

طرح بندی سیستم قطره ای

یک سیستم آبیاری قطره ای معمولی  از اجزای زیر تشکیل شده است:

واحد پمپ
سر کنترل
خطوط اصلی و فرعی
جانبی
قطره چکان یا قطره چکان

 

منبع 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com