اصول کاشت نهال گردو

کاشت درخت گردو یکی از رایج ترین سوالاتی است که اکثر کاربر ها به دنبال آن هستند، ما در این مقاله آرتین نهال سعی داریم تا شما را با اصول کاشت نهال گردو هم چنین کاشت گردو در گلدان آشنا کنیم تا شما عزیزان به راحتی با نحوه کاشت درخت گردو آشنا شوید و بدون مشکل کار خودتان را انجام بدهید.

معرفی گردو

گردو میوه ای است که دارای ارزش بالایی در میان تمامی مردم بخصوص در پیش مردم کشور آمریکا و چین و ایران است.گردو می تواند برای سلامت و بهبود کارایی گوارش مفید باشد از طرفی برای یبوست و قلب و بهبود کارایی مغز عالی است.

حالا اگر برگردیم به طعم گردو باید خوشمزه و شیرین باشد دارای رنگی روشن باشد که از خوردن آن لذت ببریم.گردویی را برای خوردن انتخاب می کنید که دارای چنین خصوصیات و ویژگی هایی باشد.

حتما سعی کنید در برنامه غذایی های خود گردو را قرار دهید تا بتوانید از فواید و خاصیت آن بهره منده شوید.گردو دارای چربی است که برای بدن نه تنها مضر نیست بلکه مفید نیز می باشد.

گردو از یک نهال کوچک که رشد پیدا می کند و به یک درخت گسترده در می آید بوجود آمده است.اگر یک باغداری هستید که می خواهید باغی بزرگ را احداث کنید از گردو باید بعد از کاشت بسیاری از فاکتورها را رعایت کنید تا گردویی خوش طعم بدست بیاید.اما قبل از کاشت نهال گردو یکسری عوامل مهم است که باید به انها توجه شود.در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره نحوه ترفند های مهم قبل از کاشت نهال گردوآشنا شوید.

اصول کاشت نهال گردو

شرایط اقلیمی برای کاشت گردو

قبل از کاشت اولین مسئله ای که باید به آن بسیار اهمیت دهیم آب و هوای منطقه کاشت می باشد.ببینید آیا شرایط اقلیمی منطقه شما سازگاری کافی و خوبی برای نهال گردو دارد یا خیر.

بعد از این بایستی نهال گردویی انتخاب کنید که بازدهی خوبی دهد.این بازدهی تنها به نهال مربوط نمی شود ممکن است شما نهالی را انتخاب کرده باشید که بار بسیار بالایی را نصیب شما ند اما بدلیل شرایط نادرستی که وجود داشته به خوبی عمل نکند.

پس حتما باید نهال گردویی را که انتخاب می کنید با شرایط اقلیمی سازگاری لازم را داشته باشد.بعد از این باید توجه کنید نهال گردو سالم باشد تا رشد کافی داشته باشد.

اصول کاشت نهال گردو

بهترین زمان کاشت درخت گردو چه فصولی هست:

بین اواخر فصل پاییز تا اوایل بهار، به علت شرایط خوب خاک و آب ‌و هوا، می‌تواند زمان مناسبی برای کاشت نهال گردو، باشد. ولی از آن جایی‌که نهال به سرما حساسیت دارد، سعی کنید در زمستان از کاشت  خودداری نمایید. نهال‌ ها را نیز بلافاصله قبل از اینکه جوانه بزنند، باید در خاک مناسب و مساعد کاشت.

خرید نهال گردو با کیفیت

نهال گردو سالم و درستی را برای کاشت انتخاب کنید.از جایی معتبر طوری که ریشه و تنه آن سالم باشد و بدوذ از هرگونه آفات و بیماری باشد.بعد از تملمی این مراحل باید فاصله ای که از سطح دریا برای کاشت انتخاب می کنید مناسب باشد تا عملکرد را کاهش نده

دانه درخت گردو را در طول زمستان ، به مدت 90-120 روز نگه دارید

دانه گردو نیز مانند سایر گیاهان باید به خواب زمستانی برود و محیط سرد را بچشد تا به هنگام بهار که درختان و گیاهان بیدار میشوند دانه نیز آماده رشد بشود برای این کار بهتر است دانه را در یخچال نگهداری کنید.
برای کاشت دانه گردو یک گودال به عمق یک تا دو فوت حفر کنید و دانه را درون آن بگذارید و روی آن را با برگ و با مالچ پر کنید و سپس خاک را روی آن بریزید.

در آرتین نهال ببینید:سودآورترین میوه برای مناطق گرمسیر

بذر جوانه زده را مرطوب نگه دارید ، اما آنها را مرطوب نگه دارید

بعد از اینکه یخ های روی زمین ذوب شد گودال را باز کنید و دانه گردو را بردارید باید روی دانه ها جوانه هایی زده باشد که قبل از کاشتن آن باید آن را به خوبی مرطوب نگه دارید، این کار به مدت یک هفته انجام بدهید.

محل کاشت را انتخاب کنید

همه گونه های گردو به خاک با کیفیت و بالایی احتیاج دارند و در صورت شروع یک باغ گردو ، این مرحله به ویژه مهم است. مکانی را با خاک خوب لایه بردار و لومی که حداقل سه فوت (0.9 متر) عمق دارد ، انتخاب کنید. از شیب های شیب دار ، خاک صخره ای و خاک با مقادیر زیادی خاک رس خودداری کنید.

مکان کاشت را پاکسازی کنید

برای کاشت درخت گردو ، پوشش گیاهی موجود را از محل کاشت خارج کنید ، زیرا آنها برای مواد غذایی با درخت
گردو به رقابت می پردازند.

گردوها را در چاله های کوچک بکارید

چاله کوچک ، در حدود 2-3 اینچ (5-7.5 سانتی متر) عمق حفاری کنید ، و گردو ها را در کنار این قسمت ها قرار دهید ، سپس با خاک دوباره پر کنید. بهتر است که برای کاشت درختان فاصله مناسب را رعایت کنید

مراقب نهال های در حال رشد باشید

بخش بعدی شامل اطلاعات مربوط به مراقبت از نهال و درختان در حال رشد است. از مراحلی که شامل کاشت درختان نهال است عبور کنید.

نهال ها را انتخاب کنید

قطر نهال را 1 اینچ (2.5 سانتی متر) بالاتر از ساقه ریشه ، جایی که ریشه ها با تنه برخورد می کنند ، اندازه گیری کنید. نهال هایی را با حداقل قطر 1/4 اینچ (0.64 سانتی متر) و ترجیحاً بزرگتر انتخاب کنید. این مهمترین سنجش برای پیش بینی کیفیت است.

نهال ها را در بهار بکارید

خاک زهکشی و لومیز خوبی را انتخاب کنید، از شیب های تند و تپه ها خود داری کنید. نهال ها را در چاله هایی قرار دهید که دو برابر قطر آن از ریشه های نهال باشد و فقط به اندازه کافی عمیق باشند تا ریشه ها را دفن کنید. برای بهترین نتیجه ، برای هر سه قسمت خاک نرمال ، با یک کمپوست یک قسمت مجدداً پر کنید.

آبیاری به موقع درختان

حداقل دو سال اول پس از کاشت ، درخت گردو به آبیاری اضافی ، خصوصاً در هوای خشک یا گرم احتیاج دارد. آبیاری هفتگی برای درختان تازه کاشته شده مناسب است ، اما با رشد درخت می توانید آب کمتری بدهید. به گیاه آب کافی بدهید ، اما تا زمانی که خاک عمدتا خشک نشده باشد ، دوباره آب ندهید. آبیاری مکرر می تواند به گیاه آسیب برساند.

مقابله با علف های هرز

با از بین بردن علف های هرز اطراف نهال، از آن ها مراقبت کنید، که اگر این علف ها رشد کنند موجب آسیب رساندن به درخت گردو می شوند. برای اینکه از شر علف های هرز راحت شوید بهترین راه این است که مالچ پاشی کنید.

اصول کاشت نهال گردو

مراقبت از درخت گردو

مراقبت از یک درخت گردو به یک چیز بر می گردد.هرس. با این حال،در اولین سال از فصل رشد ، بهتر است از این رویداد خودداری شود،حتی اگر جرم ناشی از یخ زدگی شدید از شاخه های تاج از بین رفته باشد. بهتر است صبر کنید تا بهار سال آینده شاخه های جوان در مناطق آسیب دیده درخت ظاهر شوند،به آنها اجازه می دهد شاخه های جدید ایجاد کنند و تاج را بازسازی کنند.شاخه های آسیب دیده به بافت زنده بریده می شوند. در کنار آنها، قله های عمودی بلند در اطراف شاخه ای که برای ادامه رشد انتخاب شده است،بریده می شوند.

کاشت گردو کار عجیبی نیست،زیرا آجیل های خوشمزه از طرح باغ خود یک رویای کاملاً عملی است.برای این کار،فقط باید یک گردو درست بکارید و مانند سایر گیاهان باغ با احتیاط رفتار کنید.

گردو درختی با عمر طولانی است.اکنون در سراسر جهان درختان گردو وجود دارد که سن آنها بیش از ۵۰۰ سال است.در طول قرن ها،آنها میوه های مفیدی به مردم داده اند و حتی در سن پایین همچنان این کار را می کنند. انتخاب مکانی برای کاشت درخت گردو امری مسئولانه است.گردو دارای شاخه های کاملاً پراکنده است،بنابراین فضای بیشتری لازم است تا در آینده با گیاهان دیگر تداخل نداشته باشد.

نباید آن را نزدیک ساختمان ها بکارید،در غیر این صورت،با رشد،پایه را با ریشه های قدرتمند خود از بین می برد.گردو توسط بذر تکثیر می شود،زیرا به راحتی می توان از طریق آن پیش بینی کرد که درخت در آینده چه میوه هایی خواهد داد.البته می توانید نهال را در فروشگاه خریداری کنید،اما در این صورت باید حرف فروشنده را در مورد باروری زیاد آنها بخوانید.در روش اول،میوه های عظیم شکل صحیح با پوسته نازک و هسته سخت برای کاشت انتخاب می شوند.

مراحل کاشت گردو در گلدان

برای کاشت گردو در گلدان؛ بهتر می باشد که در ابتدا گردوهایی سالم انتخاب کنید و تعدادی از آن ها را به مدت 48 ساعت یا 2 روز داخل آب نگهداری کنید. پس از 2 روز هم در بالای گردوها یک شکاف ایجاد کنید و این کار را برای تمامی گردوهایی که داخل آب بوده اند باید انجام دهید.

پس از این کار به مرحله ی انتقال گردوها در داخل یک ظرف می رسید. در ابتدا لازم است که کف ظرف را با سنگ ریزه ها پر کنید و بعد از آن گردوهای مرطوب را روی سنگ ریزه ها بگذارید، روی گردوها یک دستمال نم دار قرار دهید و برای این که مطمئن شوید رطوبت به کل گردوها منتقل شده کمی هم آب بر روی دستمال اسپری کنید.

در این جا شما یک ظرفی دارید که گردوهایی مرطوب داخل آن قرار گرفته و سطح کل آن ها را یک دستمال پوشش می دهد، اما لازم است که این ظرف تا چندین روز کنار گذاشته شود به طور مثال می توانید 1 ماه تا 45 روز گردوها را کنار بگذارید و به آن ها فرصت رشد جوانه ها را بدهید. پس از سپری شدن این مدت می توانید آن ها را بررسی کنید و ببینید به مرحله ی رشد جوانه ها رسیده اند یا خیر. پس از رشد جوانه ها زمان آن رسیده که گردوها به داخل خاک منتقل شوند و عملیات کاشت گردو در گلدان؛ را انجام دهید.

سه دلیل محبوبیت کاشت درخت گردو

مهم ترین دلیلی که کشاورزان و باغداران را به کاشت درخت گردو ترغیب می­کند، عمر بالای باردهی این درخت پرثمر است که از ۶۰ تا ۸۰ سال متغیر است. مهم تر از آن زمان کوتاه ثمردهی این درخت است که طی چند سال به درختی زیبا و پربازده تبدیل می شود.

نگهداری طولانی میوه و انبارداری آن هم از دلایل دیگر محبوبیت کاشت نهال گردو است چون میوه درخت گردو تا یکسال هم قابل نگهداری است. و در نهایت عمر بالای انواع درخت گردو است که گاهی تا پانصد سال هم به درازا کشیده شده است.

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com