بهترین ارقام بادام

اگر قصد خرید و کاشت نهال بادام را دارید، باید ابتدا در مورد  بهترین ارقام بادام  اطلاعات جامعی داشته باشید. درواقع، هدف از کاشت نهال بادام برای هر باغدار متفاوت است: برای کسانی که از نظر تجاری و اقتصادی، ارقام نهال بادام را پرورش می دهند، ملاحظات انتخاب درختان شامل میزان و کیفیت برداشت محصول است. اما شاید شما به عنوان یک باغبانی که در مساحت های کوچکتر علاقه به کاشت نهال بادام را دارید، باید بیشتر به این موضوع توجه کنید که کدام ارقام نهال بادام با شرایط محیطی باغ شما سازگار است.

نهال بادام پوست کاغذی

نهال بادام پوست کاغذی

نهال بادام کاغذی از محبوب ترین ارقام نهال بادام در ایران است که همانطور که از نامش پیداست، پوستی کاغذی و نازک دارد. بادام پوست کاغذی از ارقام زودگل به شمار می رود و چون سرعت رشد خوبی هم دارد، محصول آن زودبازده است. پس از گذشت 5 سال از کاشت نهال بادام کاغذی، باردهی آن شروع می شود. عمر مفید درخت بادام کاغذی 25 تا 30 سال است و پس از این زمان به تدریج باردهی آن کاهش می یابد.

نهال بادام پوست کاغذی خودبارور نیست و درنتیجه برای بارور شدن نیاز به یک رقم گرده زا دارد. یکی از بهترین ارقام نهال بادام برای گرده افشانی این نژاد، بادام حریر است و باغداران بایستی چند تا از این درخت های بادام را در باغ خود بکارند تا نتیجه مطلوبی به دست آید.

در زمان خرید نهال بادام پوست کاغذی این موضوع را در نظر داشته باشید که به دلیل زودگل بودن این رقم، سرمای بهاره آسیب جدی می تواند به آن وارد کند و ما توصیه می کنیم که قبل از کاشت نهال بادام، حتما شرایط آب و هوایی منطقه خود را از این نظر بررسی کنید.

نهال بادام یلدا

نهال بادام یلدا

نهال بادام یلدا از ارقام نهال بادام کاغذی محسوب می شود که منشا آن کشور امریکاست. بادام یلدا رشدی قوی و گسترده داشته و در دسته میان گل طبقه بندی می شود. کیفیت این رقم بادام بسیار بالاست و حدود 50% آن را مغز تشکیل می دهد. عمر مفید بادام یلدا، حدود 35 تا 45 سال است.

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس گونه ای قوی و دیرگل است که برداشت آن آسان بوده و پوسته سبز نیز به راحتی جدا می شود. این نهال بادام که منشا آن کشور فرانسه است، از لحاظ نوع باروری خودناسازگار بوده و عملکرد آن بسیار بالاست. مغز بادام فرانیس طعمی خوب دارد و حدود 40% میزان مغز آن است.

این نهال بادام از ارقام اصلاح شده می باشد که پوسته ای کاغذی دارد. قبل از خرید نهال بادام فرانیس باید بدانید که متوسط عملکرد این رقم نهال به ازای هر درخت 10 الی 15 کیلو مغز خشک با پوست چوبی می باشد. فواصل کاشت نهال بادام فرانیس دیرگل 5 در 4 است و در هر هکتار زمین باغ می توان حدود 500 نهال بادام کاشت.

هم چنین در ارتین نهال بخوانید: آبیاری نهال انگور

نهال بادام آذر

نهال بادام آذر

نهال بادام آذر از بهترین ارقام نهال بادام در ایران محسوب می شود که کیفیتی بسیار بالا دارد. برای باغداران تجاری بادام، یکی از پیشنهادات ما خرید نهال بادام آذر است. پوسته بادام آذر نسبتا نازک و کاغذی است و پوسته سبز آن نیز به راحتی جدا می شود. درصد مغز این نوع بادام، حدود 42% تخمین زده شده است.

در رابطه با این رقم باید بدانید که دیرگل و مقاوم به سرمای بهاره است. درواقع، نهال بادام آذر از ارقامی است که سرمای زمستان را به خوبی تحمل می کند. قبل از خرید نهال بادام، به یاد داشته باشید در مناطقی که سرمای دیررس بهاره وجود دارد؛ بایستی از ارقام دیرگل همانند نهال بادام آذر استفاده کرد.

از دیگر ویژگی های این رقم این است که پس از سومین سال کاشت نهال بادام، باردهی شروع شده و در پنجمین سال به بهره وری اقتصادی می رسد. عمر مفید این نوع درخت بادام حدود 40 سال است.

نهال بادام شکوفه

نهال بادام شکوفه

یکی از ارقام نهال بادام که بسیار دیرگل می باشد، نهال بادام شکوفه است. این رقم، با وجود دیرگل بودن، کیفیت مطلوبی دارد و کشور ایران یکی از تولیدکنندگان اصلی آن است. بادام های این رقم، پوستی سفت و طعمی شیرین دارد. نهال بادام شکوفه نسبت به ارقام دیگر درصد مغز نستا بالاتری دارد که 60% تخمین زده شده است. عمر مفید این رقم 35 تا 45 سال است.

نهال بادام پسته اینهال بادام پسته ای

نهال بادام پسته ای نیز یکی دیگر از ارقام نهال بادام است که کشور ایران مبدا آن محسوب می شود اما عمدتا در کشورهای آسیای غربی نیز پرورش می یابد. از ویژگی های این نهال بادام، مقاومت بالای آن نسبت به خشکی و گرماست که هنگام خرید نهال میوه باید مد نظر داشته باشید.

این نهال بادام، سرعت رشد متوسطی دارد و در دسته دیررس طبقه بندی می شود. محصول بادام آن در اواخر مرداد و اوایل شهریور قابل برداشت است. عمر مفید و اقتصادی بادام پسته ای نسبت به دیگر ارقام نهال بادام کمتر بوده و حدود 20 سال می باشد.

هم چنین در آرتین نهال ببنید:بهترین روش کاشت بادام

نهال بادام سنگی

نهال بادام سنگی

یکی از مقاوم ترین ارقان نهال بادام در ایران، نهال بادام سنگی است که محبوبیت زیادی نیز دارد. همانطور که از نام این رقم پیداست، پوسته چوبی بسیار سختی دارد و در برابر کم آبی مقاوم است. بنابراین اگر منطقه باغ بادام شما کم آب محسوب می شود، خرید نهال بادام سنگی گزینه ای خوب برای شماست تا به کاشت نهال بادام و پرورش آن بپردازید. حدود 28% بادام سنگی را مغز تشکیل می دهد که مغزی تیره و درشت دارد.

نهال بادام مامایی

نهال بادام مامایی

نهال بادام مامایی همانند نهال بادام آذر که قبلا معرفی کردیم، منشا ایرانی دارد و عموما در استان های آذربایجان غربی و چهار محال و بختیاری کشت می شود. این رقم از ارقم نهال بادام متوسط و دیرگل است اما با این حساب، زمان رسیدن میوه آن تقریبا زود می باشد. شاید بتوان گفت که نهال بادام مامایی یکی از تجاری ترین ارقام نهال بادام محسوب می شود. برای خرید نهال بادام می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

یکی از ویژگی های مهم این نوع نهال بادام که باید به آن توجه کنید این است که بسیار مناسب مناطق سردسیری می باشد. عمر مفید این درخت بادام حدود 30 تا 40 سال گزارش شده است.

نتیجه گیری

درخت بادام یکی از درختان میوه مقاومی است که تقریبا در هر نوع آب و هوایی قابلیت پرورش دارد. از طرفی ویژگی های دیگر آن مانند مقاومت بالا، نیاز به امکانات و هزینه های نسبتا پایین و تولید مغز کاربردی، کاشت نهال بادام را به کاری باارزش در باغداری تبدیل می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتربه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com