بهترین مکان برای کاشت پسته

بهترین مکان برای کاشت پسته در ایران کجاست؟ با اینکه پست بازار تجاری بالایی دارد اما نه در هر جایی.با ما تا آخر این مقاله همراه  باشید تا بهترین شکل بهروه وری اقتصادی داشته باشید از کاشت پسته.برای خرید انواع نهال پسته با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

این که می گویند کشت اقتصادی، منظور این است که کاشت آن مرقوم به صرفه باشد، بهترین مکان برای کاشت پسته در ایران منطقه ای است که در زمستان ها به نسبت سرد (حدود ۱۲۰۰ ساعت دمای زیر ۶ درجه) و از اسفندماه که زمان سبز شدن هست دمای هوای زیر صفر درجه نیاید و در تابستان هم دمای بالای ۲۵ و زیر ۴۰ درجه مطلوب هست و رطوبت نسبی حدود ۴۰درصد.

نقاط  مختلفی از ایران مثل رفسنجان و دامغان که مهد پسته بودند، از این به بعد کشت پسته در آنها اقتصادی نخواهد بود، دمای هوا به شدت بالا رفته، سطح آب های زیر زمینی به شدت کاهش یافته، رطوبت نسبی هوا به حدود ۱۰ درصد رسیده که این یعنی خداحافظی با کشت اقتصادی پسته. ( لازم به ذکر هست که رطوبت ۱۰% برای تنفس هم خشک محسوب میشود و آزاردهنده است.)

از کد های تخفیف آرتین نهال در اینستاگرام استفاده کنید!

از سوی دیگر، شهرهای دیگری هستند که در حال حاضر شرایط اقلیمی ۴۰ سال قبل رفسنجان را تجربه می کنند و برای کشت پسته ایده آل هستند. برخی شهرها که در ایران می توانیم نام ببریم شهرهای اطراف دریاچه ارومیه مثل شهر بناب و بسیاری از شهر های خراسان شمالی است که شرایط فوق الذکر را دارند.

صفر تا صد کاشت پسته داخل گلدان و یا به شکل نهال

شرایط لازم برای رشد درختان پسته

از مهم ترین شرایط آب و هوایی برای رشد درختان پسته عبارتند از:

  • خاک شور نباشد و حاصل خیر نسبی باشد.
  • آب زیاد شور نباشد ( EC  زیر 10000)
  • امکان آبیاری حدود هفت روز برای نهال های هیبریدی و یا سنتی

 

برای خرید انواع نهال پسته با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

توجه داشته باشید پسته در تمام ایران قابل سبز شدن هست و منظور ما منطقه ای است که کاشت آن اقتصادی باشد و نه فقط قابل سبز شدن؛ با توجه به تغییرات شدید اقلیمی در ایران در دهه های اخیر، بسیار نقاط که قبلا مساعد بودند، الان مساعد نبوده و بسیاری نقاط که قبلا مساعد نبودند، الان مناسب و مساعد کشت اقتصادی پسته هستند.

به فرض یونجه کارهای اطراف دریاچه ارومیه دیگر منطقی نیست و بایستی با کشت پسته جایگزین شود. توصیه ما کاشت نهال های هیبریدی (آمریکایی) است که رشد سریعتری داشته و بهره وری نیز بالاتر خواهد بود.

نهال پسته اکبری

این پسته ها در کالیفرنیای آمریکا نیز کشت شده و قابلیت پیوند زدن در سال دوم را دارند و با کاشت آنها درختانی قوی خواهید داشت که محصولی فراتر از انتظار خواهند رساند. خوشحالیم که تولید این نهال ها در پژوهشکده آریا نهال رفسنجان، با همت محققان ایرانی انجام شده است.

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com