ترفند حرفه ای کاشت پسته

پسته میوه‌ای درختی که طبق بررسی‌های انجام شده هزاران سال است در سر سفره غذا یا ظرف دسر و تنقلات انسان‌ها به ویژه ایرانیان قرار دارد. شما اگر فوت فن کاشت پسته آگاهی داشته باشید میتوانید به درآمد میلیاردی برسید.با ما تا آخر در آرتین نهال با مقاله ترفند حرفه ای کاشت پسته همراه باشید.

ترفند حرفه ای کاشت پسته

 

مراحل کاشت پسته

به دو روش می توانید به محصول درخت پسته دست یابید یا نهال پسته بکارید و زودتر به محصول آن برسید و یا بذر پسته بکارید و از آن نگهداری کنید تا بزرگ شود و به بار برسد.

کاشت نهال پسته

برای اینکه به محصول درخت پسته برسید، نهال نر و ماده پسته را با هم بکارید یعنی به ازای هر 15 درخت ماده، 1 درخت نر بکارید.
تشخیص نهال نر و ماده از هم تا قبل از 7 سال بسیار سخت است پس باید در میان نهال های ماده چندین نهال که گمان می کنید نر هستند، بکارید تا مطمئن شوید حتما یک نهال نر وجود دارد.

کاشت بذر

برای کاشتن بذر پسته، بذر خام آنرا از بذر فروشی های معتبر خریداری کنید و سپس مراحل زیر را بکار برید. لازم به ذکر است که بهترین نوع بذر جهت کشت معرفی شده بذر بادامی زرندی است.
دانه ها را درون یک حوله یا دستمال مرطوب بگذارید و گاهی برای جریان پیدا کردن هوا روی دانه ها را کنار بزنید.
در دمای اتاق حوله ی مرطوب را نگهداری کنید.
یک هفته صبر کنید تا دانه ها جوانه بزنند.
پس از جوانه زدن دانه ها، را به یک فنجان یا گلدان و یا زمین اصلی منتقل کنید. مطمئن شوید که انتهای گلدان سوراخی برای خارج شدن آب داشته باشد.
پس از اینکه دانه ها ریشه دادند، آنها را به گلدان های بزرگتر منتقل کنید.
نهال ها تا یک سال بهتر است داخل گلدان ها زندگی کنند و سپس باید حواستان به مواد مغزی خاک باشد و خاک را تقویت کنید.
برای کاشت نهال پسته گودالی دو برابر ارتفاع ریشه حفر کنید که دو برابر قطر توپ ریشه پهنا داشته باشد تا ریشه های نهال فضا برای رشد داشته باشند.
گیاه را داخل گودال قرار دهید و آنرا بصورت عمودی نگهدارید و اطراف ریشه آنرا با خاک پر کنید.
بعد از قرار دادن نهال حتما آبیاری کنید تا منفذ های خالی مانده از آب پر شوند تا پوسیده شدن ریشه ها جلوگیری شود.
پسته را در مکانی قرار دهید که نور خورشید بصورت کامل به آن بتابد.

 

خاک مناسب کاشت

پسته نیاز به خاکی مغزی و پی اچ بین 7 تا 7.5 دارد یعنی باید میزان اسیدیته خاک خنثی باشد پس قبل از کاشت خاک را از نظر میزان اسیدیته و مقدار مواد مغزی بررسی کنید.

ترفند حرفه ای کاشت پسته

 

فاصله درختان پسته

هنگام کاشت نهال های پسته به فاصله بین آنها توجه کنید فاصله درخت های پسته باید 4 تا 5 متر باشد و بین ردیف های آنها به اندازه 5 تا 6 متر فاصله بگذارید زیرا درختان پسته ها باید تا 10 متر رشد کنند. جدول زیر به این مهم اشاره کرده است.

بهترین مکان برای کاشت پسته

آبیاری درخت

درخت پسته نیاز به آبیاری روزانه یا هفتگی ندارند.
خاک محل کشت باید در فاصله بین دو آبیاری خشک شوند. بهترین حالت آبیاری برای درخت پسته یک هفته در میان است. در ماه های پر باران به آبیاری درخت تان نیازی نیست اما در ماه های کم باران درخت را باید آبیاری کنید.
در صورت آبیاری ماهیانه باید آبیاری به اندازه کافی عمیق باشد تا ذخیره مناسبی برای ادامه داشته باشد. رطوبت و آب زیاد ممکن است سبب زرد شدن برگ ها شود. در زمستان درخت تان به خواب رفته و به آبیاری نیازی ندارند، پس از دی ماه به بعد می توانید درخت را تا آمدن بهار آبیاری نکنید.

 

ترفند حرفه ای کاشت پسته

 

کود دهی به پسته

فصل بهار بهترین زمان برای کود دهی به درخت پسته است. کود دهی به درخت پسته در فصل بهار به شکوفایی و رشد بیشتر و سریعتر درخت تان کمک می کند .
کود 10 – 10 – 10 دارای مواد معدنی و ارگانیک مانند ازت، فسفر، پتاس کلسیم، آهن و منیزیم می باشد. نصف کود به ازای هر 2 سانتی که درختان قطر دارد، برای آن بریزید.
هرگز بیش از 5 فنجان به درختان کود ندهید.

در هر سال دو بار کوددهی کنید و کود را فاصله 30 سانتی متری درخت و در زیر خاک قرار دهید و بعد از کود دهی آبیاری کنید تا استفاده از آن برای درخت آسان شود.

در آرتین نهال ببینید:صفر تا صد کاشت زردآلو

انگور قرمز،با کیفیترین انگور ایران

هرس درخت پسته

چنانچه در این بخش از نمناکی اشاره شده است بهتر ین زمان برای هرس کردن زمستان است. درخت شما به هرس سنگین نیاز ندارد. هرس کردن سنگین و بریدن بعضی از شاخه ها باعث کم شدن رشد درخت می شوند. هنگام هرس یک شاخه را بعنوان تنه ای اصلی انتخاب کنید و شاخه هایی که باعث سایه افتادن روی تنه ی اصلی می شوند را حذف کنید . هر شاخه ای که حدود 60 تا 70 سانتیمتر پایین تر از سطح خاک است را حذف کنید.

1- مناطقی که دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم با مقداری باران هستند برای پرورش پسته مناسب می باشند.

2- مکان های بیابانی نیمه خشک نیز برای پرورش پسته مناسب هستند.

3- مناطق مرتفع برای پرورش پسته مکان خوبی محسوب نمی شوند زیرا اغلب درجه حرارت پایینی دارند.

4- برای کاشت و پرورش پسته مناطق مرطوب مناسب نیستند.

5- دمای هوا مناسب برای پرورش پسته باید بیش از 37 درجه سانتیگراد باشد و پسته در حرارت کمتر از 9 درجه زیر صفر دوام نمیاورد.

محصول دهی درخت پسته

محصول دهی درختان پسته، دو ساله هستند یعنی یک سال محصول زیاد داده و یکسال محصول کمتر می دهند.

زمانی که پسته ها رسیدند، رنگ پوسته ها از سبز و زرد به قرمز تغییر می کند و پوسته ترک می خورد. پس وقتی این نشانه هارا مشاهده نمودید، محصول تان را برداشت کنید زیرا ممکن است آفات به پسته حمله کنند.

میانگین محصول دهی درختان جوان پسته بین 1 تا 2 کیلوگرم است و پس از بزرگ شدن درخت پسته محصول افزایش یافته و درخت بین سال های 7 تا 10 ، 6 تا 10 کیلوگرم آجیل خشک برای شما تولید می کند.


برای مشاوره رایگان کاشت نهال پسته و یا خرید نهال پسته ،خرید نهال با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور  با کارشناسان نهالستان آرتین نهال در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتربه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

 

 

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com