'img-fluid') )*/ ?>

به گزارش  آرتین نهال ،وقتی صحبت از انار شیرین میشود موضوع خرید نهال انار زودرس مطرح میشود . بر خلاف بسیاری از میوه ها که فصل گل دهی اهمیت زیادی دارد و ارقام دیرگل ده اهمیت دارند در مورد انار تفاوت هایی وجود دارد.

انار جزو محصولاتی است که درپاییز برداشت میگردد . با توجه به اینکه انار در مناطق گرمتر کاشته میشود این فصل برداشت به اواخر پاییز نیز ختم میگردد. اما به دلیل تغییرات آب و هوایی گسترده و گرما و سرمای غیر منتظره رد مناطق مختلف این الگو به هم خورده است.  به عبارتی ارقامی از انار که زودتر قابل برداشت شوند اهمیت پیدا میکنند .

پیش از خرید نهال انار زودرس باید به نکاتی مهم در مورد آن توجه کنید .

نهال انار فنیسا

اثر سرمای زودرس بر انار

در مقاله ای با عنوان ” بررسی اثرات سرمای زودرس پاییزه روی درختان انار  ” به این موضوع پرداخت شده . در چکیده این مقاله می خوانیم : 

درخت انار اصولا یک میوه گرمسیری تا نیمه گرمسیری است. و در نواحی ساحلی و مرطوب بصورت درخت همیشه سبز میباشد. ولی در نواحی خشک با زمستانهای سخت بصورت درخت خزان دار است . مناطق حاشیه کویر، با زمستان های سرد و تابستانهای گرم وخشک، مناطق اصلی کشت و کار و تولید اقتصادی انار کشور را تشکیل میدهند.
از جمله ویژگی های این مناطق وقوع سرما یخبندان های شدید در بعضی از سالها میباشد. سرمای دیررس بهاره سال جاری (1384) و سرمای زودرس سال 1366 از آن جمله میباشد. هرچند تعداد وقوع سرمای بهاره فراوان تر و بدلیل سرعت عمل، توجه بیشتری را به خود معطوف میدارد.

خسارت ناشی از سرمای زودرس پاییزه بسیار شدیدتر می باشد.

در سال 1367 خشکیدگی وسیع و کم سابقه ای در انارستان های یزد شیوه یافت . بطوریکه شدت خسارت در بعضی از باغها به بیش از 80 درصد رسید. و تعدادی از انار کاران مجبور شدند باغهای خود را کف بر کنند. علائم اولیه عارضه به صورت زردی، کم برگی و پژمردگی در بهار ظاهر میشود. پوست درخت در ناحیه طوقه از بین رفته، متورق شده و از تنه جدا میگردد. این نشانه ها اکثرا در سمت جنوب تنه دیده میشود.
در صورتی که آلودگی شدید باشد. و درخت موفق به ترمیم بافت آسیب دیده نگردد، در اواسط تابستان برگها ریزش میکنند . یا روی درخت سبز خشک یا زرد خشک شده و میوه بر روی شاخه های خشکیده باقی میماند. ریشه این درختان سالم و پاجوش زیادی تولید میکند . و در صورتی که مراقبتهای زراعی مناسب اعمال گیرد، این پاحوشها می توانند بعد از چند سال به مرحله تولبد اقتصاد برسند.

انار های زودرس باید سریعتر برداشت شوند

این تصور وجود دارد که می توان پس از کاشت انار زودرس محصول را در اواخر پاییر نزیز برداشت کنند . کارشناسان جهاد کشاورزی با رد این موضوع به ویژه در مرکز کشور معتقد هستند آفت ها مانع این کار میشوند. آفاتی مثل مگس مدیترانه‌ای در صورتی که انار های شیرین به موقع برداشت نشوند محصولات را تهدید میکند . این آفت همچنین به سایر محصولات نیز ممکن هست آسیب کند.

در صورت بروز این مشکل  انار‌های آفت زده را حتما جمع آوری و در عمق نیم متری خاک دفن یا به مدت یک روز در آب غوطه ور کنید.

همچنین لازم هست نسبت به سرمای پاییزه هشدار داده شود. سرماي پاییزه بخصوص اگر در صبح زود و توام با ريزش باران باشد. خطرناك‌ترين سرما براي ميوه انار به حساب مي‌آيد. و در اين حالت اكثر انارها تركيده و خسارت بسيار سنگيني به میوه‌ها وارد ميگردد. تا حدي كه اگر شدت سرما به يخ زدن ميوه منجر شود بافت داخلي قسمت گوشتي ميوه يخ زده و ميوه غيرقابل مصرف ميگردد.

نهال انار گرانادا

خشکی و گرمای هوا و اثر ان بر  نهال انار زودرس

پیش از خرید نهال انار زودرس  باید گرمای بیش از اندازه اشاره کرد که ممکن است در اواخر تابستان بر کشور حاکم شود . این گرما می تواند موجب ترکیدگی انار ها شود . برای این کار باید درخت  انار آبیاری شوند . کارشناسان بر این باورند که با  روند افزایش نسبی دما باغداران به دلیل عطش درختان را پُربار آبیاری کنند. کشاورزان ضمن اجتناب باید  برای جلو گیری از ترکیدگی انار‌ها باغهای انار به صورت منظم و سبُک، شبانه آبیاری کنند.

نکته دیگر رنگ گیری میوه نهال است .  با توجه به زمان رنگ گیری انار‌ها برای رنگیری بهتر و مقاومت به ترکیدگی باغداران میبایست  از کود‌هایی با نیترات پتاسیم و ترکیبات کلسیم استفاده کنند.

پیش از خرید نهال انار کینگ سایر ارقام انار را نیز در آرتین نهال مشاهده کنید.

فصل برداشت

در حالت کلی نهال های  زودرس و شیرین بر خلاف سایر ارقام که در پاییز برداشت میشوند اواخر شهریور برداشت می شوند . لذا شما در هنگام کاشت نهال  باید به بازار مصرف و ذخیره سازی ان فکر کنید . چراکه این میوه اغلب در ایران مصرف پاییزه و زمستانی دارد.

خاک مناسب کاشت نهال انار

درخت انار با انواع خاک سازگاری دارد ولی به خاکهایی که دارای زهکشی کمی باشند حساس می باشد. بهترین خاک کشاورزی جهت کاشت درخت انار خاکهای رسی شنی با PH بین ۷/۵ تا ۸ است زیرا بافت شنی رشد ریشه و تهویه آن را آسان می کند و بافت رسی رطوبت خاک را بهتر نگه میدارد.

در خاکهای شنی تولید کمتر و با رنگ روشنتر میباشد در خاکهای رسی سنگین گیاه رشد و نمو بسیار کمی داشته یا همیشه ضعیف ، زرد و پژمرده باقی میماند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260


 

از کد های تخفیف ما در اینستاگرام استفاده کنید!

مقالات مرتبط

Leave a Comment

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com