سودآور ترین میوه برای مناطق سردسیر، کدامند؟ قبل از کشت هر نوع درخت میوه ای باید به نیاز آب و هوایی آن توجه بسیاری کنید. درختانی وجود دارند که مقدار نیاز آن ها به آب کم بوده و در شرایط خشک‌سالی می‌توانند به رشد خود ادامه دهند و به هیچ وجه ریشه آن ها از بین نرود. این درختان را درخت میوه مناطق سردسیر و مقاوم به کم‌ آبی می‌نامیم.

سودآور ترین میوه برای مناطق سردسیر

اگر شما در مناطقی زندگی می‌کنید که برای کاشت درخت میوه مناطق سردسیر با مشکل کم‌ آبی مواجه هستید، بهتر است برای کاشت درختان میوه، حتماً از درختان مقاوم در این زمینه استفاده کنید.

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم رشد گیاهان و درختان به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن ها شرایط آب و هوایی منطقه ای است که قصد کاشت نهال درخت را دارید. با توجه به اینکه آب و هوای بسیار متنوع ای در جهان وجود دارد باید در انتخاب گیاه و درخت مناسب، به نوع اقلیم آن دقت شود.

سودآور ترین میوه برای مناطق سردسیر

 

اگر بخواهیم معیار درستی را برای بهترین نهال پرسود؛ داشته باشیم، باید بدانیم که چه محصولات کشاورزی از ایران به دنیا صادر می شود. زیرا همیشه محصولات صادراتی، درامدی چند برابری از سایر محصولاتی که در ایران فروخته می شوند دارد.

 

سودآور ترین میوه برای مناطق سردسیر

محصولاتی مثل:

  1. پسته
  2. گردو
  3. زرشک
  4. بادام
  5. عناب
  6. و فندوق از جمله خشکبار صادراتی کشور عزیزمان ایران است که به مقصد بسیاری از کشور های دنیا محصولات آن صادر می شود. در نتیجه بهترین درختان تولید میوه خشکبار چند مورد فوق می باشد.

یکی از بهترین اقدامات جهت این مناطق استفاده از ارقام دیر گل است که نهالستان فردین کشت در این راستا سعی نموده نهال های اصلاحی و دیر گل که مقاومت بیشتری به سرما برای مناطق سردسیری دارند را تولید نماید.

در مقاله زیر سعی می کنیم سودآور ترین میوه برای مناطق سردسیر خدمت شما عزیزان و همراهان معرفی نماییم.

نهال بلوبری:

دمای مناسب برای رشد نهال بلوبری ۲۲ تا ۲۹ درجه سانتی گراد  می باشد.در طی زمستان به حدود 600-150 ساعت دمای زیر 7 درجه نیاز دارند تا نیاز سرمایی آنان برطرف شود و سال آینده بتوانند گلدهی داشته باشند. بلوبری برای رشد نیاز به خاک اسیدی دارد و حتما باید در خاک های اسیدی یا جنگلی نگهداری شود. خاک اسیدی شامل پیت ماس یا خاک برگ پوسیده می باشد.

 

نهال های سردسیری

نهال بلوبری

سیب:

یکی از درختان که در مناطق سردسیری بسیار مقاومت خوبی دارد سیب است. سیب از درختان مناطق معتدل سرد بشمار می رود و می تواند سرمای 35-الی 40- درجه سانتی گراد را تحمل کند.نیاز سرمایی سیب درحدود 1000-1600 ساعت زیر 7 درجه سانتیگراد می باشد و در مناطقی که دارای زمستان های گرم باشد خوب عمل نمی آید. در دو ماه آخر رسیدن این میوه شب های خنک مناسب بوده و درغیراینصورت میوه ها از رنگ کدر و بافت سست برخوردار می شوند و طعم و مزه مطلوب حاصل نخواهد شد.

دونوع سیب داریم: سیب زود رس و سیب دیر رس

انواع سیب زود رس: این ارقام در حوالی خرداد و تیر محصول می دهند و در اکثر مناطق سردسیری براحتی کشت

می شوند مانند سیب گلاب قندک کاشان، سیب گلاب اصفهان، سیب تابستانه اهر، سیب شفیع آبادی

سیب های پاییزه ایرانی مانند سیب شمیرانی، سیب دریان، سیب مرند و…

شما میتوانید انواع درخت سیب را در سایت مشاهده کنید.نهال های سردسیری

گیلاس: 

گیلاس نیز مانند سیب از خانواده گلسرخیان بوده و در مناطقی که زمستان معتدل و تابستان خشک داشته باشند کاشت گیلاس مناسب است. کاشت گیلاس در مناطق مرطوب و شرجی احتمال بروز بیماری هایی مانند بیماری شانکر را بالا می برد.

مقاومت جوانه های درخت گیلاس به سرما بیشتر از هلو و کمتر از گلابی و آلو می باشد. نیاز سرمایی اکثر رقام گیلاس 1000 تا 1500 ساعت می باشد.

از نهال های گیلاس موجود در سایت می توان به گیلاس تک دانه مشهد اشاره نمود.

نهال های سردسیری

آلو:

این درخت زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک می  پسندد. نیاز سرمایی این درخت بین 500 تا 1800 ساعت دمای زیر 7 درجه می باشد. انواع آلو و گوجه سبز نیز شرایط مشابهی دارند و نهال های سردسیری محسوب می شوند.

آلو شابلون دیر رس یکی از انواع آلو در سایت می باشد.

نهال های سردسیری

گردو:

ارتفاع 700 تا 2500 متری از سطح دریا بهترین ارتفاع برای گردو کاری است. سرمای زیاد اول فصل باعث کوچک ماندن مغز می شود. نیاز سرمایی ارقام این درخت 600 الی  800 ساعت می باشد. دمای بالای 37 درجه موقع رسیدن میوه نیز باعث سوختگی و سیاه شدگی مغز می شود.

گردو را بهتر است در خاک های رسی کشت نکنید. زیرا موجب ریزش گل، میوه و برگ می شود.

یکی از ارقام گردو که دیرگل و مقاوم به سرما می باشد نهال گردو چندلر می باشد.

 

به:

یکی از دیر گل ترین نهال های سردسیری در فصل بهار به می باشد. ریشه های به به اکسیژن زیادی نیاز دارند. پس بهتر است در خاک هایی با درصد شن بالا کشت شوند. به دلیل حساسیت به بیماری آتشک باید در مناطقی کشت شود که تابستان آن ها نسبتا خشک است مانند اصفهان و کاشان.

نهال به اصفهان را نیز به راحتی می توانید در سایت ثبت سفارش نمایید.

سخن پایانی

مهم است که بدانید مکان شما چقدر یخ زده است و آسیب پذیرترین نقاط کجا هستند. سپس، سعی کنید درختانی که می خواهید رشد کنید را با شرایط آب و هوایی موجود مطابقت دهید (کاشت در نقاطی که کمتر تحت تأثیر سرما قرار می گیرند). در مرحله بعد، به این فکر کنید که چگونه می توانید با استفاده از کاشت و زیرساخت ها، اقلیم های کوچک را ایجاد یا تقویت کنید تا مناطق امنی برای درختان باغ خود ایجاد کنید.

نهال-سیب-فرانسه

برای مشاوره رایگان سودآور ترین میوه برای مناطق سردسیر،خرید نهال با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور  با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ،کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com