زردآلو، (Prunus armeniaca)، درخت میوه از خانواده گل سرخ (Rosaceae)، که در سراسر مناطق معتدل جهان، کشت می شود. زردآلو با هلو، بادام، آلو و گیلاس ارتباط نزدیکی دارد . آنها به صورت تازه یا پخته خورده می شوند و با کنسرو کردن یا خشک کردن نگهداری می شوند.  با آرتین نهال با مقاله سیر تا پیاز درخت زردآلو همرا باشید.از این میوه نیز به طور گستده مربا تهیه می شود . زردآلو منبع خوبی از ویتامین A است و قندر طبیعی بالایی دارد. زردآلو خشک منبع عالی آهن است.

سیر تا پیاز درخت زردآلو

تاریخچه زردآلو

زردآلو در ابتدا در چین اهلی شده بود اما اکنون در همه قاره ها به جز قطب جنوب کشت می شود. شواهد باستان شناسی نشان می دهد که زردآلو در ارمنستان باستان خورده می شد و اولین بار در اوایل قرن هجدهم توسط مبلغان اسپانیایی در کالیفرنیا به دنیای جدید معرفی شد. در سال 2019 پنج تولیدکننده برتر زردآلو ترکیه، ازبکستان، ایران، ایتالیا و الجزایر بودند.

زردآلو از طریق جوانه زدن روی پایه های هلو یا زردآلو تکثیر می شود و هلو، آلو و زردآلو را می توان به راحتی پیوند زد. درخت در خاک لومی با زهکشی خوب، ترجیحاً سبک به جای سنگین موفق است. اکثر گونه ها سرمای زمستانی و همچنین هلو را تحمل می کنند، اما جوانه های شکوفه که زودتر از هلو باز می شوند، اغلب در اثر یخ زدن دیررس از بین می روند. درختان کاملاً مقاوم به خشکی هستند و در شرایط رشد مساعد عمر طولانی دارند و برخی از آنها 100 سال یا بیشتر عمر می کنند.زردآلو در برابر سرما مقاوم است و می‌تواند تا منفی 30 درجه سانتی گراد را تحمل نماید.

 

فصل مناسب کاشت نهال زردآلو چه فصلی است؟

در اوایل بهار به محض اینکه خاک قابل کار باشد و درختان هنوز خواب هستند، کاشت زردآلو را آغاز کنید. غیر از آن در طول بهار و قبل از شروع تابستان و موج گرما، فرصت مناسبی برای کاشت درختان زردآلو (Apricots) خواهد بود.

معرفی ارقام درخت زردآلو ایرانی و خارجی:

زردآلو شاهرودی: رنگ زرد مایل به قرمز – فصل برداشت اواسط مرداد ماه
زردآلو اردوباد: زرد رنگ و شیرین – فصل برداشت خرداد ماه
زردآلو قیسی: میوه فوق العاده نرم – مناسب برای تهیه قیسی- برداشت اواسط مرداد ماه – عمر اقتصادی 30 سال
زردآلو Tomcot: میوه بسیار بزرگ زرد با لکه‌های قرمز و نارنجی – برداشت در انتهای تابستان
زردآلو Goldbar: میوه رنگ زرد بسیار روشن با حالت تخم مرغی – فصل برداشت در اوایل تابستان (خرداد – تیر)

 

زردآلو میوه ای در دسته میوه های هسته دار با طعمی شیرین و ترش و پوستی نرم و مخملی است. رنگ آنها معمولاً زرد کم رنگ تا نارنجی است و به اندازه یک آلو هستند. زردآلوهای رسیده عمدتا به صورت خام مصرف می شود، اما می توان از آن در آشپزی نیز استفاده کرد و اغلب خشک می شود.

 

اکثر زردآلوهای تازه فروخته شده در بازار زمانی برداشت می شوند که کاملا بالغ نشده باشند و هنوز سفت باشند تا آسیب حمل و نقل کاهش یابد. در حالی که پس از چیدن از نظر رنگ، بافت و شادابی رسیده می‌شوند، طعم و شیرینی آن‌ها در همان سطحی باقی می‌ماند که چیده شدند.

مانند هلو، زردآلو نیز اغلب در قوطی به فروش می رسد. با کمال تعجب، زردآلوهای کنسرو شده تجاری غالباً طعم بسیار بیشتری نسبت به زردآلوهای تازه موجود در بازار دارند. این به این دلیل است که زردآلوها مدت بیشتری روی درخت باقی می مانند تا رسیده و به طور طبیعی طعم بیشتری پیدا کنند.

مصارف زردآلو

زردآلوی تازه در فصل آن به عنوان میان وعده مصرف می شود، و همچنین به دلیل ماهیت فاسد شدنی، میوه ای محبوب برای کنسرو کردن و تهیه مربا و کنسرو است. کاربردهای دیگر عبارتند از کباب کردن، کباب کردن و کباب کردن، آنها را می توان با گوشت خوک و مرغ سرو کرد و برای تهیه سس و سس سالاد استفاده کرد. کیک، شیرینی، تارت، کلوچه، اسکون، نان سریع و سایر دسرهایی که با زردآلو درست می شوند، و همچنین چاتنی، سالاد، پلو و کوکتل محبوب هستند. زردآلو خشک را می توان بدون دست خورد و همچنین خرد کرد و در دستور العمل ها استفاده کرد، گاهی اوقات پس از خیساندن آن در آب داغ.

apricots

ارزش غذایی
یک وعده 100 گرمی زردآلو تازه (حدود 2 تا 3 زردآلو، بسته به اندازه) 48 کالری، 11 گرم کربوهیدرات، 2 گرم فیبر، حدود 1 گرم پروتئین و کمتر از 1 گرم چربی را فراهم می کند.

زردآلوهای تازه از اواخر بهار تا اواسط تابستان در بخش‌های تولید سوپرمارکت‌ها و بازارهای کشاورزان در دسترس هستند. هنگام انتخاب زردآلوی تازه، به دنبال میوه هایی باشید که هیچ رنگ سبزی ندارند. وقتی در کف دست نگه داشته می‌شوید، گوشت باید تحت فشار ملایمی قرار گیرد و میوه باید عطری روشن و رسیده داشته باشد. از مواردی که کبود، نرم یا لطیف هستند اجتناب کنید.

زردآلوهای نارس اگر در دمای اتاق در کیسه کاغذی و دور از نور خورشید قرار بگیرند به رسیدن ادامه می‌دهند. اغلب پیشرفت رسیدن را بررسی کنید زیرا به سرعت خراب می شوند. پس از رسیدن، حداکثر چند روز در یخچال نگهداری کنید. برای منجمد کردن زردآلو، آن را از وسط نصف کنید و هسته آن را بردارید، سپس در کیسه های دربسته در فریزر تا سه ماه نگهداری کنید. زردآلو را می توان در شکر یا شربت برای انجماد بسته بندی کرد و تا یک سال منجمد کرد.

 

تفاوت بین هلو و زردآلو چیست؟

یکی از گونه های میوه هایی که گاهی با زردآلو مقایسه می شود هلو است. هلو و زردآلو از یک خانواده گیاه شناسی به نام Prunus هستند و در حالی که زردآلو به عنوان Prunus armeniaca طبقه بندی می شود، هلو Prunus persica نامیده می شود. هر دو میوه در اواخر بهار و تابستان برداشت می‌شوند، هر دو دارای پوست زرد طلایی تا نارنجی با تکه‌های قرمز یا رز هستند، هر دو دارای پوست تیره هستند، و هر دو از نظر فنی دروپه یا میوه‌های هسته‌دار هستند، به دلیل وجود سنگ سخت در مرکز. که دانه یا هسته را نگه می دارد.

واضح ترین تفاوت بین این دو این است که هلو بزرگتر از زردآلو است، گاهی اوقات دو برابر بزرگتر است، و وقتی رسیده است، کمی آبدارتر است. برعکس، زردآلو نسبت به هلو که شیرین و گلدار است، طعم تلخ‌تری دارد. از دیدگاه آشپزی، بزرگترین تفاوت بین این دو میزان آب آنهاست. هلو آبدارتر از زردآلو است، بنابراین اگرچه در بسیاری از دستور العمل ها می توان یکی را جایگزین دیگری کرد، انجام این کار ممکن است قوام غذا را تغییر دهد.

سیر تا پیاز پیوند زدن
خرید نهال گیلاس با مجوز جهاد کشاورزی

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com