نهال بادام آذر دیرگل
تومان33.000

نهال بادام آذر دیرگل نهالستان آرتین نهال گیاهی است که از نظر آب و هوایی با مناطق معتدل و گرم سازگاری دارد. گل های بادام نسبت به سرما حساس بوده و از بین می روند. به همین جهت برای مناطقی که حتی در فصل بهار نیز امکان سرمای ناگهانی وجود دارد کاشت نهال بادام دیرگل بهتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید نهال بادام آذر دیرگل به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        ۰۹۱۴۱۸۱۲۰۰۳آیدین محمد زاده        ۰۹۱۴۳۲۲۱۲۶۰

افزودن به علاقه مندی ها
افزودن به علاقه مندی ها
توضیحات

نهال بادام آذر دیرگل نهالستان آرتین نهال گیاهی است که از نظر آب و هوایی با مناطق معتدل و گرم سازگاری دارد. گل های بادام نسبت به سرما حساس بوده و از بین می روند. به همین جهت برای مناطقی که حتی در فصل بهار نیز امکان سرمای ناگهانی وجود دارد کاشت نهال بادام دیرگل بهتر است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید نهال بادام آذر دیرگل به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        ۰۹۱۴۱۸۱۲۰۰۳

آیدین محمد زاده        ۰۹۱۴۳۲۲۱۲۶۰


معرفی نهال بادام آذر دیرگل

خرید نهال بادام برای کسانی که قصد دارند در زمینه کشت و کار بادام وارد شدند کاری منطقی تر و بهتر است. همانطور که از نام اینگونه پیداست شکوفه های آن به نسبت دیگر انواع بادام دیرتر درآمده و از این رو از گزند سرما و آسیب در امان می مانند. به ویژه کاشت بادام دیرگل در مناطقی که سرمای بهاری دارند توصیه می شود.

خاستگاه بیشتر بادام های دیرگل کشور فرانسه است و در گونه ها و نام های مختلفی وجود دارد. تفاوت در نام نهال بادام دیر گل مربوط می شود به زمان رسیدن آنها، شکل درخت و میزان ثمری که دارند. نهال های بادام چه دیرگل و چه زودگل نسبت به خشکی مقاومت بالایی دارند از این رو برای کشت در ایران مناسبند. حتی در برخی از مناطق این نهال ها به صورت دیم کاشته می شوند.

ویژگی های نهال بادام دیر گل از برگ تا میوه 

بادام گیاهی است که از نظر آب و هوایی با مناطق معتدل و گرم سازگاری دارد. گل های بادام نسبت به سرما حساس بوده و از بین می روند. به همین جهت برای مناطقی که حتی در فصل بهار نیز امکان سرمای ناگهانی وجود دارد کاشت نهال بادام دیرگل بهتر است. این نوع نهال برای گل دهی نیازمند گرماست و از این رو به هنگام سرماهای ناگهانی دچار مشکل نمی شود.

البته ناگفته نماند که نهال بادام آذر برای جوانه زنی به سرمای زمستان نیاز دارد. این درختان برای جوانه زنی بسته به نوعی که دارند باید بین 100 تا 400 ساعت در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد قرار بگیرند. گفته می شود که درخت بادام می تواند حتی تا دمای منفی 22 درجه را نیز تحمل کند. به شرط آنکه این سرما به صورت تدریجی باشد نه ناگهانی. البته سرما تا زمانی برای درخت بادام مفید است که گل نداده باشد یا میوه های آن در حال شکل گیری نباشد.

نهال بادام کاغذی

برگ های درخت بادام 

به شکل نیزه ای بوده و نوک تیزی دارند. بسته به نوع بادام لبه های برگ ها صاف یا موجدار است. میوه بادام بر روی شاخه های جوان و یک ساله شکل گرفته و سبز رنگ و پر از کرک است. پوست سخت بادام بعد از این لایه کرکی قرار گرفته و بعد از آن نیز مغز بادام قرار دارد. مغز بادام شامل دو تخمک است که معمولا در نهایت یکی از آنها رشد کرده و تبدیل به مغز خوراکی می شود.

البته در شرایطی ممکن است هر دو تخمک رشد کرده و بادام دو مغز شود. این امر برای یک درخت بین 20 تا 25 درصد عادی است اما بیشتر از آن افت کیفیت به حساب می آید. زیرا در چنین حالتی مغز دانه ها ریز می شوند.

شرایط مساعد برای نهال بادام آذر

در صورت وجود شرایط مساعد نهال های بادام آذر می تواند به ارتفاع 6 تا 8 متر نیز برسد. سیستم ریشه ای این درخت بسیار قدرتمند بوده و از نوع عمودی است به همین جهت حتی در شرایطی که خاک قوت چندانی نداشته و نامساعد باشد می تواند به زندگی خود ادامه دهد. این رویه در مورد رطوبت نیز برقرار است. یعنی بادام می تواند در رطوبت کم نیز همچنان سرپا بماند.


برای کاشت و تکثیر درخت بادام از بذر یا نهال آماده استفاده می کنند. اما کاشت بذر معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال در بذر افشانی ممکن است بذرها توسط حیوانات جویده شده و از بین بروند. بنابراین به نظر می رسد بهترین راه برای توسعه باغ خرید نهال بادام  است. برای این منظور می توانید  نهالستان آریا را انتخاب کنید. تمامی نهال های عرضه شده در این نهالستان از سلامت و قدرت لازم برخوردار بوده و حتما به مرحله باروری می رسند. همانطور که گفته شد انواع مختلفی از بادام دیر گل وجود دارد که شما می توانید این تنوع خرید را در نهالستان آریا تجربه کنید.

کاشت نهال

در هنگام کاشت نهال بادام دیرگل ابتدا مقداری خاک تازه و غنی از مواد مغذی کف گودالی که آماده کرده اید بریزید. سپس ریشه های نهال را روی این خاک کرده و سریعا روی آن خاک بریزید تا ریشه ها هوای کمتری بخورند. آنقدری ر روی ریشه نهال خاک بریزید که طوقه نهال بادام همسطح زمین باشد. همچنین محل پیوند نهال باید بیرون از خاک و در سمت جنوب غربی درخت واقع شود.


این روش کاشت می تواند از جوانه در مقابل آفتاب سوختگی محافظت کند. همچنین توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از کاشت خاک پای درخت های بادام آذر را فشرده و سفت کنید. این کار باعث می شود ریشه ها به خوبی خاک بچسبند.

همانطور که گفته شد نهال بادام دیر گل یا به طور کلی درخت بادام نسبت به خشکی مقاومت بالایی دارد. حتی گفته می شود که این درخت به کود دهی چندانی نیاز ندارد. اما این بدان معنا نیست که از تقویت این گونه با کود و نیز آبیاری آنها غافل شوید. تحقیقات نشان داده رسیدگی مداوم، کود دهی و آبیاری منظم نقش بسزایی در افزایش باروری درختان بادام دارد.

خصوصیات مهم نهال بادام دیر گل چیست؟

نهال بادام دیرگل درختی رو به بالا می باشد. شاخه های زیادی دارد و پوست آن نیز با ویژگی زبری شناسایی می گردد. درختان بادام برگ هایی به رنگ سبز روشن دارند. گل های این درخت به رنگ صورتی رنگ پریده یا سفید نیز دیده می شوند. اندازه این گل ها یک تا 2 اینچ(2.54 سانتی متر) می باشند و پنج گلبرگ دارند. شکوفه های بهاری بادام دیرگل گاهی به شکل جفت و گاهی نیز به شکل تک نمایان می گردند.

نهال بادام دیرگل برای اینکه بتواند سیر تکمیلی رشد خود را داشته باشد، نیاز به زمستان های مرطوب دارد و ضمن اینکه در فصل تابستان نیز باید خشکی و گرما را تجربه نماید. دره مرکزی کالیفرنیا محدوده ای بسیار مناسب برای رشد و پرورش بادام دیرگل می باشد. جالب است بدانید این دره به تنهایی حدود 75 درصد از تولید بادام جهان را به خود اختصاص می دهد.

سن ثمردهی در این نهال بسیار پایین بوده و همین موضوع سبب شده بسیاری از باغبانان به پرورش این نوع نهال روی آورند.  درخت بادام دیرگل اذر در سه سالگی شروع به ثمردهی می نماید.

درخت بادام سایبان نیز دارد. این موضوع نشان می دهد که درخت به قدر کافی دارای شاخ و برگ می باشد. سایبان شکل گرفته از این درخت، بیضی خواهد بود.

نهال بادام مارکوانا

وضعیت رشد نهال این گیاه بادام دیر گل به شکل متوسط می باشد. بیشترین رشد بادام زمانی نمایان می شود که شرایط رشد مطلوب برای آن برقرار باشد.

درخت بادام باید در معرض آفتاب قرار داشته باشد. قرارگیری در آفتاب بخشی از روند رشد نهال های بادام دیر گل خواهد  بود. بنابراین توجه داشته باشید که نباید این درخت را در سایه بکارید.

نهال بادام خود بارور است و نیازی به گرده افشانی و یا وجود درختان دیگر ندارد. این موضوع در باغبانی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. چون فرصت رشد و شکوفایی سریع تر را برای باروری درخت به وجود می آورد و باغبان نیازی به در نظر گرفتن شرایط رشدی نخواهد داشت.

خاک مناسب 

خاک نهال بادام باید به خوبی زهکشی شود. این ویژگی در کاشت نهال بادام دیرگل اهمیت زیادی دارد. ریشه های این درخت به شرایط باتلاقی به شدت واکنش نشان می دهد. اگر به این نوع مسائل توجهی نشود، نابودی گیاه حتمی خواهد شد.

خاکی که برای رشد این گیاه مورد توجه قرار می گیرد، باید عمق زیادی داشته باشد. به طور کلی بیشتر درختان میوه برای ریشه دوانی و تامین غذای مورد نیاز خاک های عمیق را ترجیح می دهند.

کاشت نهال بادام دیرگل در خاک های نمکی و قلیایی مناسب نیست. بنابراین وضعیت خاک را پیش از کاشت بادام از نظر اسیدیته و ph مورد توجه و بررسی قرار دهید.

خاک نهال بادام دیرگل

خاک های شنی گزینه خوبی برای کاشت نهال بادام دیرگل می باشند. نمونه ای از این خاک ها در نوع سنگین می باشد. این خاک سنگین از رس تشکیل شده، نمونه ای دیگر از این خاک ها خاک شنی می باشد و این خاک نیز در دسته خاک های سبک قرار می گیرد. خاک های لومی نیز در حد واسط خاک های شنی و رسی قرار می گیرند. از این نوع خاک ها با نام خاک های متوسط یاد می شود. کاشت نهال بادام دیرگل در هر سه نوع خاک امکان پذیر می باشد.

خاک های خنثی و اسیدی برای رشد بادام مناسب هستند. البته خاک هایی قلیایی با درجه پایین را نیز می توان برای کاشت نهال بادام دیرگل مورد استفاده قرار داد. اگر درجه قلیایی بودن این خاک ها افزایش یابد، دیگر مناسب کاشت برای نهال بادام نخواهند بود. حد بالایی از قلیایی بودن خاک، گیاه را به کلروز یا همان زرد شدگی برگ ها مبتلا خواهد کرد.

نکات مهم برای رشد بهتر نهال بادام دیرگل آذر

هرس برای درخت بادام از الزامات می باشد. بهتر است این هرس در نوع حرفه ای انجام گیرد. در این شرایط بهتر است فقط چهار شاخه اصلی از درخت بادام باقی بماند و بقیه شاخه های مازاد و اضافی حذف شوند.

این موضوع بخش مهمی از مراقبت های مربوط به درخت بادام می باشد. بسیاری از کنه ها، قارچ ها و شته ها به عنوان آفت این درخت شناخته می شوند.

کاشت نهال های بادام دیر گل در خاک های نمکی و قلیایی مناسب نیست. بنابراین وضعیت خاک را پیش از کاشت بادام از نظر اسیدیته و ph مورد توجه و بررسی قرار دهید.

خاک های شنی گزینه خوبی برای کاشت نهال بادام دیرگل می باشند. نمونه ای از این خاک ها در نوع سنگین می باشد. این خاک سنگین از رس تشکیل شده، نمونه ای دیگر از این خاک ها خاک شنی می باشد و این خاک نیز در دسته خاک های سبک قرار می گیرد. خاک های لومی نیز در حد واسط خاک های شنی و رسی قرار می گیرند. از این نوع خاک ها با نام خاک های متوسط یاد می شود. کاشت نهال بادام دیر گل در هر سه نوع خاک امکان پذیر می باشد.

خاک های خنثی و اسیدی برای رشد بادام مناسب هستند. البته خاک هایی قلیایی با درجه پایین را نیز می توان برای خرید نهال های بادام دیر گل مورد استفاده قرار داد. اگر درجه قلیایی بودن این خاک ها افزایش یابد، دیگر مناسب کاشت برای نهال بادام آذر نخواهند بود. حد بالایی از قلیایی بودن خاک، گیاه را به کلروز یا همان زرد شدگی برگ ها مبتلا خواهد کرد.

هرس برای درخت بادام از الزامات می باشد. بهتر است این هرس در نوع حرفه ای انجام گیرد. در این شرایط بهتر است فقط چهار شاخه اصلی از درخت بادام باقی بماند و بقیه شاخه های مازاد و اضافی حذف شوند.

این موضوع بخش مهمی از مراقبت های مربوط به درخت بادام می باشد. بسیاری از کنه ها، قارچ ها و شته ها به عنوان آفت این درخت شناخته می شوند.

رشد نهال بادام دیرگل برابر با 6 متر می باشد. این بیشترین رشدی است که از درخت بادام حاصل می گردد. گلدهی در درخت بادام در ماه اسفند تا فروردین نمایان می شود. میوه های درخت بادام نیز در اواخر مهر ماه می رسند و قابل برداشت می گردند. درختان بادام دیرگل هرمافرودیت هستند. یعنی از نظر جنسیتی ماده و نر می باشند. گرده افشانی بین آن ها می تواند با حشرات انجام بگیرد.

شرایط رشد نهال بادام دیر گل آذر

جالب است بدانید که این نوع درخت گرده افشانی نیاز ندارد اما جاذب خوبی برای جمع آوری گرده افشان ها می باشد. هر چند این نوع درخت خود بارور می باشد اما می تواند شرایط مطلوبی را برای گرده افشانی دیگر درختان ایجاد نماید. بهتر است چند نوع نهال درخت بادام دیرگل را برای گرده افشانی سایر درختان مورد توجه قرار دهید. بنابراین می توانید این نوع درختان را در میان دیگر درختان میوه بکارید. در این صورت شرایط گرده افشانی و بارور شدن برای درخت بیشتر خواهد شد.

از این نوع درخت بادام در صنایع غذایی به خوبی استفاده می شود. چون این بادام از نمونه بادام های شیرین است. به همین خاطر مصرف خوراکی این نوع بادام ها بسیار رواج پیدا کرده است. برای درمان سنگ کلیه، یبوست و کیسه صفرا گزینه بسیار خوبی خواهد بود. روغن آن مصرف خوراکی و درمانی دارد و برای پوست و زیبایی نیز به کار می رود. از این روغن فوق العاده برای درمان پوست های خشک کمک گرفته می شود.

ارقام نهال های درخت بادام دیرگل حتی زمانی که به یک درخت بارور تبدیل می شود و حد نهایی رشد خود را نیز نشان می دهد، باز هم درخت کوچکی نسبت به سایر درخت ها تلقی می شود. این بادام های شیرین جایگاه بسیار ارزشمندی در ظرف آجیل دارند.

جالب است بدانید که این نوع نهال را می توان در ارتفاعات  صخره ای نیز کاشت. به عنوان مثال ارتفاعات بلند نیز گزینه خوبی برای کاشت نهال بادام دیرگل هستند. بنابراین شما می توانید کاشت نهال را در ارتفاع 400 متری از سطح دریا انجام دهید. این گیاه در اروپای شرقی، آسیای میانه و نواحی مدیترانه ای به شکل بومی یافت می شود. زمین های زیرکشت گزینه مناسبی برای کاشت این نوع نهال خواهند بود.

نهال بادام شکوفه

در صورتی که شرایط آفتاب کامل برای کاشت درخت های بادام دیرگل وجود نداشته باشد، می توانید این درخت بادام را در محدوده نیمه سایه نیز بکارید اما محدوده کاملاً سایه هیج رشد و شکوفایی را برای درخت میسر نخواهد کرد.

نهال بادام دیرگل همان طور که از نامش نیز پیداست، دیر به گل می نشیند. به طور کلی زمان گلدهی درخت بادام گاهی در اسفند و گاهی نیز در ابتدای فصل بهار یعنی فروردین ماه می باشد.

توجه داشته باشید که نهال بادام دیرگل نسبت به سایر بادام ها زمان دیرتری به گل می نشیند. این زمان می تواند میانه یا اواخر ماه فروردین باشد. چنین موضوعی باعث می شود که بادام از یخبندان های فصل بهار در امان باشد. متاسفانه این یخبندان های بهاره حتی در نواحی گرمسیر و معتدل نیز می توانند رخ دهند. سالیان سال کشاورزان و باغداران با این مشکل در نبرد بوده اند و در بیشتر مواقع نیز نیمی از محصولات خود را به خاطر این موضوع به ظاهر کم اهمیت از دست داده اند.

با کاشت نهال های بادام دیرگل می توانید محصولات باغ خود را از یخبندان های دیرهنگام نجات دهید.

نکته قابل توجه در مورد محصول دهی نهال بادام دیرگل این است که این بادام دارای پوست نازکی می باشد. به همین خاطر برای تولید آجیل بسیار مورد توجه قرار می گیرد. نکته مهم دیگر اینکه این بادام ها درشت هستند و از این نظر نیز محصول باکیفیت و خاصی می باشند. بنابراین باغداران را می تواند به سمت محصول با کیفیت سوق دهد.

از کد های تخفیف ما در اینستاگرام استفاده کنید!

اطلاعات بیشتر
قیمت

نوع تکثیر

,

سال باردهی

نقد وبررسی

اولین کسی باشید که نظر میدهید: “نهال بادام آذر دیرگل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز شما:

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com