نهال پالونیا

نهال پالونیا نهالستان آرتین نهال نوعی گیاه از جنس درختان با رشد سریع و از خانواده Paulowniaceae است. منشا پالونیا آسیای جنوب شرقی است. این نوع درخت در ژاپن و چین مرکزی به طور بسیار گسترده ای است.همه گونه های پالونیا درختانی با رشد سریع هستند. در هنگام انتخاب گونه، مقاومت در برابر درجه حرارت پایین باید مورد توجه قرار گیرد.برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه  خرید نهال پالونیا به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003آیدین محمد زاده        09143221260

افزودن به علاقه مندی ها
افزودن به علاقه مندی ها
توضیحات

نهال پالونیا نهالستان آرتین نهال نوعی گیاه از جنس درختان با رشد سریع و از خانواده Paulowniaceae است. منشا پالونیا آسیای جنوب شرقی است. همه گونه های پالونیا درختانی با رشد سریع هستند. در هنگام انتخاب گونه، مقاومت در برابر درجه حرارت پایین باید مورد توجه قرار گیرد.هم چنین در این مقاله زمان کاشت نهال پالونیا و انواع بیماری های نهال پالونیا ذکر شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید نهال پالونیا به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260


معرفی

همه گونه های پالونیا درختانی با رشد سریع هستند. در هنگام انتخاب گونه، مقاومت در برابر درجه حرارت پایین باید مورد توجه قرار گیرد. مشخص است که گونه پالونیای tomentosa در برابر درجه دمای 27- درجه سانتیگراد مقاوم است، گونه ی elongata در برابر دمای 16- درجه سانتیگراد مقاوم است و برعکس، گونه ی fortunei به هیچ درجه دمای زیر 0 درجه سانتیگراد تحمل ندارد.

خواص شگفت انگیز چوب پالونیا

چوب پالونیا در عین سبک بودنش به شکل راست تار، روشن صاف و نرم می باشد و در هوای آزاد به راحتی خشک می شود. به دلیل دارا بودن خاصیت ضد آتش گرفتن تهیه ذغال با سوزاندن در کوره ذغالی بسیار با دوام تولید می کند. از سبک ترین چوب ها در بین گونه های پالونیا می توان به گونه های fargesii, P.elongata اشاره کرد.
مقاومت چوب پالونیا در مقابل پوسیدگی بسیار بالاست و دارای خاصیت رزونانسی می باشد به طوری که مبلمانی که با این چوب ساخته شده اند در مناطق مرطوب نیز دوام بالایی دارند.

مصارف درخت پالونیا

همانطور که پیش از این اشاره شد چوب این درخت بسیار نرم و سبک می باشد و از کیفیت مناسبی برای تولیدات چوبی و خمیر کاغذ برخوردار است. به کار بردن این درختان در نهال کاری زمین های کشاورزی، زراعت چوب، جنگلهای سوخته و مخروبه در زمان بسیار کمی باعث افزایش حجم چوب تولیدی می شود و از طرفی کمبود چوب مصرفی صنایع را نیز برطرف می کند.
سالانه در خاکهای فقیر حجم چوبدهی پالونیا در یک هکتار بین 20 متر مکعب و در خاک های بسیار غنی تا 55 متر مکعب می باشد. (فاصله کاشت 4×5، 500 درخت درهکتار 0/40 تا 15 مترمکعب افزایش حجم چوب درسال)
از جمله مصارف درخت پالونیا می توان به جعبه سازی، مداد سازی، مبلمان، کاغذ سازی، پارکت، خلال دندان و چوب بستنی و آبسلانگ پزشکان، قایق و کشتی، وسایل ورزشی همچون تخته اسکی و شنا، کبریت سازی، کابینت دراور، نئوپان و فیبر، ظروف چوبی، پروتز دست و پا برای معلولان، کیف و قاب چوبی فلاسک و کلمن، عایق های حرارتی و الکتریکی، ذغال و باروت، دامداری ها و مرغداری ها، وسایل تزیینی مثل قاب عکس، خراطی، ساخت قرقره و ماسوره و … اشاره کرد.

علت کاشتن درخت پالونیا چیست ؟

ویژگی های بارزی که درخت پالونیا از آنها برخوردار است به شرح زیر می باشد:
  • مقاومت به خاک های گچی با هکی
  • مقاوم در در برابر کم آبی
  • مقاومت بالا به هوای مناطق صنعتی و دود
  • مقاومت به خاک های با زهکش بد

زمان کاشت نهال پالونیا

بهترین زمان برای کاشت درخت پالونیا تا حدودی به محل زندگی شما بستگی دارد. اگر منطقه شما دارای زمستان های گرم و بدون دمای انجماد است، می توانید هر زمان در دوره، از اواخر پاییز تا زمستان و اوایل بهار، یک درخت جوان کاشت کنید. در مناطقی که در زمستان یخ زدگی های سخت را تجربه می کنید، بهتر است در اوایل بهار درخت جدید کاشت کنید. به عنوان مثال در اواخر ماه مارس یا اوایل آوریل، هنگامی که خاک قابل کار است زمانی که جوانه های درخت متورم و سبز می شوند.

انتخاب مکان و کاشت درخت پالونیا

درختان پالونیا مکانی را ترجیح می دهند که نور خورشید کامل را به خود اختصاص دهد، اما می تواند سایه جزئی را نیز تحمل کند، ترجیحا بعد از ظهر در مناطقی با تابستانهای گرم. آنها همچنین در مکان های شهری که کیفیت خاک و هوا می تواند ضعیف باشد، به خوبی عمل می کنند. به دلیل داشتن برگهای بزرگ درخت، بهتر است مکانی محافظت شده از باد شدید داشته باشید که این باد می تواند به شاخ و برگ آن آسیب برساند. اواخر بهار و پاییز وقتی برگها و غلاف های بذر می افتند، پالونیا ها می توانند کثیف شوند، بنابراین درخت خود را در جایی بکارید که مشکلی ایجاد نشود. برای یک درخت بزرگ در ظرف، یک سوراخ را دو برابر پهنای ریشه حفر کنید و درخت را در همان عمق گلدان خود نگه دارید. سوراخ را با خاک اصلاح شده با کمپوست ریخته و آب زیادی بریزید تا هرگونه هوا از غده ریشه خارج شود.
چوب پالونیا

انواع بیماری های نهال پالونیا

بیماری Witches’ broom یا جاروی جاوگر

شایع ترین بیماری های نهال پالونیا Witches’ broom است که در اثر تکثیر غیرجنسی درختان بیمار و افزایش نواحی جنگل کاری انتشار می یابد . سبب کاهش رشد درختان و از بین رفتن نهال های بذری و درختان جوان پالونیا می شود.

بیماری زایی Witches’ broom یا جاروی جاوگر، به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی درختان مانند اختلالات متابولیکی، عدم تعادل در متابولیسم و دریافت انرژی، سوءتغذیه و مرگ تدریجی می باشد . علائم آن در شاخه ها، تنه، گلها و ریشه ها ظاهر می شوند. در این بیماری پهنای برگ نیز زرد، کوچک و باریک و بدون رگبرگ و چروکیده می شود .دمبرگ و جوانه های محوری و شاخه های حاصل به صورت خشک و باریک می شوند و کاسبرگ کوچک، زرد، شفاف و بدون کرک می گردد.

بیماری Anthracnose

این بیماری سبب ایجا نقطه های کمرنگی بر روی پهنای برگ می شود و به برگ ها، دمبرگ و جوانه های نهال پالونیا آسیب می زند.  این برگها می افتند اما پهنک برگها غالباً چروک شده و تغییر شکل می دهند. روی دمبرگ، رگبرگ و جوانه ها آسیب دیده، این نقطه ها کوچک، قهوه ای روشن و دایره شکل اند. اگر چند نقطه با هم ادغام شوند، بافت های برگ آماس و جوانه ها می میرند. روی نقطه های قبلی پس از بارندگی یا هوای مرطوب، نقطه های کوچک سیاه یا قرمز رنگ ظاهر می شوند.

بیماری Sphaceloma paulownia

در این بیماری روی برگ های جوان و گاهی ساقه ها، نقطه های قهوه ای با حاشیه زرد رنگ ایجاد شده، سپس در نواحی نقطه دار شده سوراخ های گرد کوچکی ظاهر می شود. نقطه های روی برگ با شکاف های نامنظمی به هم متصل می شوند. در صورت به هم پیوستن نقطه های قهوه ای تیره به هم نوارهایی بر روی بافت های مبتلا مشاهده می شود. سپس جوانه ها و برگ های جوان پیچیده، لوله شده و خشک می شوند و گاهی از بین می روند.

بیماری Damping-off در نهال های بذری

بیماری مرگ گیاهچه سبب پوسیدگی جوانه، ساقه، برگ و ریشه می شود. خصوصیات خاک، تراکم عوامل بیماریزا در میزان ابتلا به بیماری بستگی دارد.

از کد های تخفیف های آرتین نهال در اینستاگرام استفاده کنید!

اطلاعات بیشتر
قیمت

نوع تکثیر

,

سال باردهی

نقد وبررسی

اولین کسی باشید که نظر میدهید: “نهال پالونیا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امتیاز شما:

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com