مزایای هرس درخت سیب

برای رشد و باروری بهتر درخت سیب ، هرس  از مهم ترین کارهاست.باید انجام شود.از مزایای هرس درخت سیب که شاخه های زاید و اضافی موجود در درختان حذف شده ،درخت بیشتر و بهتر در معرض تابش نور آفتاب قرار گرفته و مواد بیشتری از خاک جذب کند و هم چنین در بهتر شدن طعم میوه اثر مطلوبی دارد.

 

مزایای هرس درخت سیب

 

درخت سیب

درخت سیب قدمت طولانی دارد از میوه های پرطرفدار بین عموم مردم و کشاورزان میباشد. نحوه کاشت و هرس سیب از جمله دغدغه هایی بوده است که برای افزایش بازده محصول و کیفیت آن در پاره ای زمان ها ذهن انسان را درگیر کرده است. انواه درخت سیب عبارتن از:درختان پاکوتاه ، نیمه پا بلند و درختان پابلند

 

مزایای هرس درخت سیب

 1. محدود کردن رشد و کوتاه ساختن گیاه برای تسهیل عملیاتی مانند سمپاشی و برداشت محصول و نیز به دلایل تزئینی
 2. جلو یا عقب انداختن باروری گیاه و تنظیم گل دهی و ایجاد تعادل بین رشد رویشی و میزان محصول و بالا بردن کیفیت محصول تولید شده.
 3. ایجاد تعادل بین شاخ و برگ و ریشه، بخصوص در هنگام نهال کاری و جابجا کردن گیاه، جهت تضمین موفقیت و ایجاد امکان رشد اولیه سریعتر برای گیاه.
 4. فراهم کردن شرایط شرایط مناسب جهت ورود نور و هوا به داخل تاج و خلوت ساختن نقاط شلوغ و متراکم آن به منظور ایجاد امکان تولید محصول بیشتر و مرغوبتر.
 5. ساخت شکل ویژه در تاج گیاه . این امر بویژه در میوه کاری و نیز در شکل سازی گیاهان جهت تزئین باغ و باغچه از اهمیت خاصی برخوردار است.
 6. جوان ساختن درختان مسن از طریق حذف شاخه های پیر و وادار کردن درخت به تولید شاخه های جدید جهت بالا بردن قدرت باردهی آن.
 7. حذف شاخه های مزاحم، خشک شده، آفت زده ، مریض و شکسته جهت حفظ و تامین سلامت گیاه.

 

توجه داشته باشید که اگر هرس به درستی و به موقع انجام نشود، شاخه های اولیه جوان و بارده زود پیر می شوند و تولید میوه های ریز و نامرغوب می کنند. هرس از پیری زودرس درخت جلوگیری می کند. درختان سیب را با توجه به فرم تاج می توان به شکل جامی و پهن پرورش داد.

سال اول هرس درخت سیب

اصول كلی در هرس درخت سيب در ایران اين است كه اگر شاخه جواني چند سال عمر كرده و بار داده باشد آن شاخه پير شده و بايد حذف گردد و بايد شاخه جوان ديگري جايگزين آن گردد. برای هرس درختان سیب ، نهال ها درسال اول باید بعد از کاشت با قیچی باغبانی تیز سر برداری شوند. قبل از برش مطمئن شوید در پایین محل برش حداقل چهار جوانه وجود داشته باشد وگرنه محل برش را بالای جوانه چهارم انتخاب نمائید.

در آرتین نهال ببینید:روغن هسته انگور:معجزه طبیعت برای زیبایی

سال دوم هرس درخت سیب

زمان هرس در فصل خواب درخت (زمستان)  در سال دوم صورت میگیرد.می باشد. . این قسمتها نبایستی هرس شوند. شاخساره با رنگ سیاه را تا یک سوم آن (محل های علامت گذاشته) قطع نمایید. برش درست در بالای جوانه ای باشد که بطرف بیرون میباشد.این جوانه در بهار تولید یک شاخه جانبی مینماید

سال سوم هرس درخت سیب

در سال سوم بخش های صورتی رنگ نبایستی هرس شوند و بخش سیاه رنگ تا یک سوم آن باید هرس شود چرا که سال سوم زمان هرس فصل استراحت گیاه می باشد. روش هرس شبیه سال دوم می باشد.

سال چهارم هرس درخت سیب

در سال چهارم روش هرس مشابه سال سوم می باشد.

آبیاری درخت سیب


برای مشاوره رایگان کاشت نهال و یا ،خرید پرفروش ترین نهال انگور با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور،با کارشناسان نهالستان آرتین نهال در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتربه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

 • میاندوآب ، کوی رابری 
 • 0440000000
 • 09141812003
 • artinnahal@gmail.com