'img-fluid') )*/ ?>

نهال بادام شکوفه نهالستان آرتین نهال یکی از ارقام بسیار دیرگل بادام است که نسبت به سرمای دیررس بهاره مقاوم می باشد. رقم بادام شکوفه، از ارقام بادام فرانسوی محسوب می شود. و در ایران در شهرستان میاندوآب سطح زیر کشت وسیعی را در بر می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید نهال بادام شکوفهبه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260


معرفی نهال بادام شکوفه

نهال بادام شکوفه یکی از ارقام دیرگل به شمار می رود. که برای کاشت در مناطقی با کاهش دما و سرمای دیر رس بهاره مناسب است. و توصیه می شود (حدودا 3 تا 4 روز پس از بادام آذر شکوفه می دهد.)

از دیگر ویژگی های این رقم می توان به رشد قوی و گسترده، باردهی اسپور باروری ناسازگار، پوسته چوبی سخت و عملکرد بالای آن اشاره کرد.

ارقام نهال بادام نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی در حدود 100 الی 700 ساعت در فصل زمستان می باشند. چنانچه این نیاز سرمایی کاملا برآورده نشود.در فصل بهار و در زمان گلدهی، شکوفه ها دچار ریزش می شوند.

مدت زمان دوره ی رشد بادام تا برداشت محصول، در حدود 150 الی 240 روز می باشد.

 

حداقل دمایی که برای آغاز رشد نهال بادام شکوفه و جوانه زنی آن مورد نیاز است، 10 درجه ی سانتی گراد می باشد.


مشخصات نهال بادام شکوفه

 • نهال بادام شکوفه از پیوند میان ارقام Nonpareil و Ai حاصل شده است. و همانند نهال بادام سهند و نهال بادام آذر از جمله ارقام بادام فرانسوی به شمار می رود.
 •  فرم درخت به شکل خیلی باز بوده و تاج آن متوسط است.
 • درصد مغز این رقم در حدود 55 الی 60 درصد و میزان دو قلو بودن مغز بسیار اندک بوده و در حدود 2 درصد است.
 •  طعم مغز مطلوب و رنگ آن قهوه ای روشن می باشد.
 • عملکرد بادام شکوفه و مقدار برداشت محصول آن در یک هکتار در حدود 10 تن برآورد می شود.
 • میوه ی نهال بادام شکوفه متوسط رس (اواخر شهریور ماه) می باشد. و بر روی اسپورهای 2 تا 3 ساله به وجود می آید.
 • ارقام گرده افشان مناسب برای این رقم، فرانیس، آذر و سهند است.
 •  این بادام در صنایع آشپزی و شیرینی پزی و همچنین آجیل و خشکبار و تهیه ی پودر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • عمر مفید بادام شکوفه در حدود 45 سال است.

شکل ظاهری نهال بادام شکوفه به چه صورت است؟

برگ های نهال بادام شکوفه در شاخه های جدید و تازه تشکیل یافته، ظاهر می شوند.

فرم ظاهری برگ ها به صورت باریک و بلند (نیزه مانند) و مقداری مواج می باشد. شکوفه ها به رنگ صورتی مایل به سفید است. و در فصل بهار قبل از باز شدن جوانه های رویشی (برگ ها)، ظاهر می شوند.

میوه از نوع شفت و به رنگ سبز و کرکی می باشد. پوست مغز بادام شکوفه به رنگ قهوه ای روشن  بوده و طعم آن مطلوب است.

ارتفاع درخت بادام حداکثر به 6 تا 8 متر می رسد. اما این مقدار با توجه به شرایط کشت بادام در ایران که غالبا از نوع دیم است، کمتر بوده و به این ارتفاع نمی رسد.

چه مناطقی برای کاشت نهال بادام شکوفه مناسب هستند؟

در زمان انتخاب محل کاشت برای بادام شکوفه باید توجه داشت که رطوبت منطقه ی مورد نظر بیش از حد مطلوب نباشد. زیرا رطوبت زیاد در زمان گلدهی منجر به بروز اختلال در فرآیند گرده افشانی می شود.

دمای مطلوب جهت گرده افشانی بادام در حدود 15 الی 22 درجه ی سانتی گراد است. (بیش از 95 درصد گرده افشانی درختان بادام وابسته به زنبورهای عسل است).

زمین هایی با شیب رو به سمت جنوب، بهترین مکان برای کاشت نهال بادام می باشد. شدت نور در فرآیند رشد نهال بسیار تاثیرگذار است. و در صورت پائین بودن میزان نور دریافتی رشد نهال مختل شده و درون بر میوه سخت تر می شود.

بهترین زمان برای کاشت نهال بادام شکوفه چه زمانی است؟

زمان مناسب جهت کاشت نهال بادام شکوفه پس از ریزش برگ های نهال ها، در اواخر فصل پائیز است. در مناطقی با سرمای شدید زمستانه، عملیات کاشت در اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار انجام می شود. نهال ها غالبا با فرم مربع شکل و با فواصل استاندارد 6×6 و یا 7×7 کاشته می شوند.

پس از آماده سازی زمین، گودال هایی با عمق و عرض 2 برابر تراکم ریشه، حفر می کنند. و قبل از کاشت مقداری خاک مرغوب و غنی شده در گودال می ریزند. و نهال بادام را به نحوی که قسمت پیوند گیاه، بیرون از خاک قرار بگیرد، می کارند.

از کد های تخفیف ما در اینستاگرام استفاده کنید!


 

 

مقالات مرتبط

Leave a Comment

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

 • میاندوآب ، کوی رابری 
 • 0440000000
 • 09141812003
 • artinnahal@gmail.com