نهال گردو پاریزین نهالستان آرتین نهال یکی از ارقام بسیار دیرگل است که رشد خوبی داشته و مقاومت بالایی در برابر بیماری باکتریوز دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید نهال گردو پاریزین به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260


معرفی نهال گردو پاریزین

نهال گردو پاریزین یکی از ارقام تجاری بوده که خاستگاه و منشاء رویش آن کشور فرانسه می باشد، این رقم یکی از محصولات نهالستان ارغوان نهال بوده که در این نهالستان کشت و پرورش می یابد و با کیفیتی مرغوب به باغداران و کشاورزان ارائه می گردد.

مشخصات نهال گردو پاریزین

نهال گردو پاریزین (Parisienne Walnuts Seedlings) یکی از ارقام بسیار دیرگل است که رشد خوبی دارند . همچنین مقاومت بالایی در برابر بیماری باکتریوز دارد.

باردهی این رقم از سال سوم آغاز شده و محصول آن بیضی شکل می باشد. سایز میوه درشت ( 30 تا 34 میلی متر) و مغز از کیفیت خوبی برخوردار بوده و معطر است. همچنین رنگ آن روشن و گاهی دارای رگه می باشد، مغز گردو به راحتی از پوسته جدا می شود.

به طور میانگین، 43 تا 49 درصد از وزن این نوع گردو مربوط به مغز آن است. باردهی و عملکرد درختان بالغ گردو پاریزین بسیار مطلوب می باشد.

ویژگی های نهال گردو پاریزین در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویش کشور فرانسه
موعد گلدهی دیرگل
قدرت رشد رشد خوبی دارد
مقاومت در برابر بیماری ها نسبت به بیماری باکتریوز مقاومت بالایی دارد
زمان باردهی از سال سوم
شکل ظاهری میوه بیضی شکل – درشت (30 تا 34 میلی متر)
کیفیت مغز کیفیت بالا – معطر – رنگ روشن – گاهی دارای رگه – مغز به راحتی از پوسته جدا می شود
باردهی و سطح عملکرد بسیار خوب
درصد مغز 43 تا 49 درصد از وزن میوه، مربوط به مغز آن است

 

 اقلیم هایی با زمستان سرد بهترین گزینه برای کاشت و پرورش نهال گردو می باشند. چرا که باردهی این گیاه زمانی رخ می دهد که یک دوره ی سرما در طول فصل زمستان گذرانده باشد.


عوامل محیطی اثر گذار در رشد نهال گردو

عوامل محیطی نظیر: بافت و جنس خاک و همچنین میزان آب مورد نیاز برای پرورش نهال گردو بسیار مهم و تاثیر گذار است که در اینجا به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

نیاز آبی

نهال گردو پاریزین در دوران رشد خود، مراحل گوناگونی را طی می کند. اگر در تامین نیاز آبی نهال غفلت شود، محصول این گیاه، در سال جاری و همچنین سال های آتی کاهش می یابد.

میزان آب مورد نیاز برای یک هکتار درخت گردو با توجه به عوامل گوناگونی نظیر: سن گیاه، قدرت رشد و همچنین شرایط آب و هوای منطقه ی کاشت نهال معین می شود.

مقدار آب مصرفی

نیاز آبی درختان گردو به طور میانگین در حدود 1000 تا 7000 متر مکعب آب در هکتار تخمین زده می شود.دقت و توجه به کیفیت آب مصرفی مسئله ای مهم و ضروری است و باید در نظر داشت آبی که حاوی مقادیر زیادی املاح باشد برای آبیاری درختان گردو مناسب نیست.

 فاصله زمانی آبیاری نهال های گردو هر 7 الی 10 روز یک بار در قسمت سایه انداز درخت، در نظر گرفته می شود.

روش های آبیاری

آبیاری به روش های گوناگونی همچون: قطره ای، نواری، غرقابی، بارانی و بابلر صورت می پذیرد که این آب می تواند توسط رودخانه، قنات و یا چاه تامین گردد. درمیان سیستم های آبیاری تحت فشار مناسب ترین روش، بابلر است. آبیاری درختان از اواخر مهر ماه دیگر انجام نمی شود چرا که می تواند باعث یخ زدگی و سرمازدگی درختان شود.


ویژگی ها و بافت خاک

درخت گردو سیستم ریشه بندی عمیق و گسترده ای دارد لذا برای رشد خود نیازمند زمین های زراعی عمیق می باشد ( حداقل عمق مورد نیاز 5/1 تا 2 متر است)

 مناسب ترین ترکیب و بافت خاک برای گردو کاری بافت لومی است که ترکیب آن به صورت 20 درصد رس و نسبت یکسان سیلت و شن (هرکدام 40 درصد) می باشد؛ این نوع بافت به علت دارا بودن ویژگی زهکشی گزینه ای مناسب برای کاشت نهال گردو است.

درصورتی که خاک کم عمق و سفت باشد باعث راکد شدن آب و رطوبت در اطراف ریشه شده و منجر به پوسیدگی آن می گردد.

الگو و فواصل کاشت نهال گردو پاریزین

نهال گردو پاریزین از رشد قوی برخوردار است لذا تراکم کاشت و فاصله ی میان نهال ها به صورت 10×10 متر در نظر گرفته می شود؛ با توجه به این نوع فاصله گذاری الگوی کاشت مربعی شکل بوده و در هر هکتار حدود 100 الی 200 اصله نهال گردو خواهیم داشت.

پس از تعیین فواصل و علامت گذاری آن ها، اقدام به حفر گودال به اندازه ی 1 متر نموده و نهال ها را می کارند.


بیماری ها و آفات

بیماری های رایج در میان انواع ارقام گردو عبارتند از: آنتراکنوز گردو، گال باکتریایی طوقه، بیماری قارچی پوسیدگی ریشه و بلایت گردو یا باکتریوز گردو که نهال گردو پاریزین از مقاومت بالایی نسبت به این بیماری برخوردار می باشد.

آفات مهم و شایع گردو که می تواند منجر به خسارت و آسیب در این گیاه شود عبارتند از: کرم خراط، کرم سیب، کرم به، کرم گردو، شته گردو و مگس پوست گردو که مهم ترین آن ها کرم خراط یا پروانه فری می باشد.

از کد های تخفیف ما در اینستاگرام استفاده کنید!


 

 

مقالات مرتبط

Leave a Comment

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com