نهال گردو پیوندی

گردو پیوندی چیست?

گردو پیوندی مزایای زیادی دارد که باعث می شود از نهال گردو پیوندی استقبال زیادی شود. با استفاده از پیوند گردو می توان انواع نهال های گردو را پرورش داد؛ نهال هایی مانند نهال گردو پدرو، نهال گردو فرانکت، چندلر و … .
کیفیت گردو پیوندی بیشتر است و میزان باردهی آن نسبت به گردوی بذری بیشتر است. تفاوت نهال بذری و پیوندی در میزان باردهی آن‌ها است.

انواع گردو پیوندی | نهال گردو پیوندی

گردو پیوندی میوه ای مغزدار با ارزش غذایی بالاست که انواع گوناگونی دارد. از لحاظ شکل ظاهری پوسته ی این میوه دارای دو بخش بوده یکی نرم و سبز رنگ که به تدریج خشک می شود و دیگری سخت و چوبی است؛ مغز گردو پیوندی دانه ای روغنی و چوب آن با ارزش می باشد.

گردو چندلر پیوندی

نهال گردو چندلر پیوندی یکی از محبوب ترین ارقام گردوهای پیوندی است که زود بازده بودن و باردهی از سال اول این گردوه باعث شده مورد توجه بسیاری از باغداران قرار بگیرد؛ همچنین لازم است بدانید که معمولا باغات گردوی کشورمان دچار سرما زدگی میشوند و نهال گردو چندلر پیوندی مقامت خوبی در برابر سرمای بهاره از خود نشان میدهد.

گردو چندلر پیوندی برای کاشت در ارتفاع صفر الی۱۴۰۰ متر از سطح دریا مورد استفاده قرار میگیرد و میوه این رقم گردو مغز روشن و درشتی داشته که با داشتن پوست کاغذی مزایای آن دوچندان میشود.

نهال گردو پیوندی

گردو فرنور پیوندی

یکی دیگر از مهمترین گردوهای موجود در دنیا گردو فرنور پیوندی است، گردو فرنور پیوندی برای کاشت و پروش در ارتفاعات۱۴۰۰_۲۵۰۰ متر از سطح دریا مناسب بوده و مقاوت این نهال گردو نسبت به سرما نیز نسبتا بالاست؛ میوه درخت گردو فرنور دارای مغز چرب و پوست نازک و کاغذی است، نکته مهم درباره گردو فرنور این است که از سال اول باردهی خود را شروع میکند.

ایران دومین تولید کننده گردو فرنور در دنیا محسوب می شود اما به علت از بین رفتن محصول در اثر سرما رتبه ی 25 صادرات در این زمینه را داراست علت این اختلاف آماری بدین جهت است که در کشور ما میانگین کاشت و برداشت گردو در واحد سطح نصف میانگین جهانی است.

تفاوت نهال بذری و پیوندی | گردوی بذری بهتر است یا پیوندی

نهال گردویی که از طریق بذر کاشته می شود را درخت گردو پایه بذری می گویند.
از لحاظ ظاهری می‌توان گفت که نهال های بذری صاف و مستقیم رشد می کنند. دقت داشته باشید که برخی از دوستان به جای فروش نهال گردو پیوندی، دور جوانه نهال پایه بذری را خط می کنند و بالای جوانه را برش می دهند. جوانه ای که از محل خط شده رشد می کند، به عنوان نهال پیوندی می فروشند.
در نهال پیوندی معمولا محل پیوند برآمدگی دارد. رنگ پایه با رنگ پیوندک متفاوت است، به‌طوری‌که رنگ پایه سفید و رنگ پیوندک قهوه ای است.

نهال استاندارد به اندازه کافی ریشه دارد و اندازه آن بین 1 تا 1.5 متر است. نهال‌هایی را خریداری کنید که لیبل و فاکتور فروش داشته باشند.
نهال گردو پیوندی از تغییرات ژنتیکی به وجود می آید و باعث می شود تا باردهی این نوع از درختان بیشتر باشد. نهال گردو پایه بذری باردهی زیادی ندارد؛ بنابراین اگر باردهی گردو برای شما اهمیت دارد، باید از نهال‌های پیوندی استفاده کنید.

پیوند نهال گردو

در اولین مرحله جوانه ای سالم و بدون آفت و بیماری را خریداری کنید.

در مرحله دوم با استفاده از یک چاقوی نوک تیز، دو طرف جوانه برش های عمودی و افقی دو سانتی ایجاد کرده تا در وسط جوانه یک قسمت مربعی باقی بماند. به این قسمت پیوندک می گویند.

همین اندازه برش را روی پایه ایجاد کنید و پیوندک را روی آن قرار دهید. دور تا دور پیوندک را با نوار پلاستیکی بپوشانید به صورتی که فقط نوک جوانه بیرون باشد.

مزایای باغ های گردوی پیوندی نسبت به گردوی بذری و محلی

اغلب باغات گردوی پیوندی ایران از نوع بذری است، اختلال در زمان گلدهی و همچنین زمان رسیدن محصول و تفاوت در مقاومت به بیماری ها، بخشی از مشکلات این باغ ها بوده و همین موضوع منجر به بروز مشکلاتی در مدیریت باغ می شود.

در این باغ ها زمان زیادی طول میکشد تا درخت به بهره برداری اقتصادی برسد و دوران باروری آنها طولانی است، اما با استفاده از نهال های گردو پیوندی می توان باغی یکنواخت و یکدست را از نظر ارقام راه اندازی کرد و با به کارگیری روش های صحیح باغداری، ضمن کاهش مخارج تولید، محصول با کیفیتی را روانه بازار کرد.

بهترین روش تکثیر برای نهال گردو پیوندی

روش پیوند بهترین روش تکثیر غیر جنسی در گردو پیوندی است، سایر روش های تکثیر رویشی مثل قلمه زدن، خوابانیدن و ریز ازدیادی کمتر موفق بوده و بصورت تجاری متداول نشده اند.

محدوده دمایی مطلوب برای پیوند نهال گردو پیوندی بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد بوده که این دما بایستی در طی چهار هفته فراهم شود تا بیشترین گیرایی پیوند حاصل شود، همچنین میزان رطوبت مورد نیاز محیط برای جوش خوردن پیوند بین 45 تا 60 درصد است، اگر رطوبت خاک بیش از حد باشد، دانه های گردو پوسیده و فاسد می شوند و اگر رطوبت بسیار کم باشد، رویش دانه به تاخیر می افتد.

تولید نهال گردوی پیوندی با کیفیت

برای تولید نهال پیوندی خوب، انتخاب گردوی مادری، روش پیوندزنی مطلوب، رعایت زمان مناسب پیوندزنی، انتخاب پایه و پیوندک سازگار بسیار مهم است. بوسیله ی نهال گردوی پیوندی اصلاح شده تولید نسبت به منابعی که صرف آن می شود بسیار بیشتر و با کیفیت تر صورت می پذیرد، نهال پیوندی زود بارده، باردهی دو برابری محصول باکیفیت و یکنواخت را داراست و همچنین مشکل سرما زدگی را بر طرف کرده، مقاوم به سرما و کم آبی است.

همچنین در آرتین نهال بخوانید:تفاوت نهال گردوی خارجی و ایرانی چیست؟

مزیت های نهال گردوی پیوندی

باید گفت که این محصول، گردویی با خواص ویژه است، به بیان دیگر خواص گردوی پیوندی این است که حدود ۲۰-۲۵ روز نسبت به ارقام بومی دیرتر جوانه می زند؛ برخی از ارقام گردو که پیوند شده اند به لحاظ اینکه کمیت محصول بیشتر دارای برتری هایی هستند و گردویی که از آن حاصل می شود هم کیفیت بیشتری دارد.

گردوی معمولی در یک هکتار دو تن و گردوی پیوندی سه برابر این میزان محصول می دهند که ارزش پولی محصول بیشتر از هزینه های آن است. همچنین مسئله سال آوری که در باغ های گردو وجود دارد در گردوی پیوندی کمتر رخ میدهد و با تغذیه ای متعادل منجر به بهره برداری اقتصادی باغدار از آن می شود.

متاسفانه باغداران و تولیدکنندگان نهال گردو اطلاعات کمی از مزایای تولید نهال پیوندی گردو دارند، با استفاده از نهال های پیوندی گردو امکان صادرات محصول به بازارهای جهانی فراهم می شود. مهیا شدن عملیات مکانیزه و ماشینی در باغات گردوی پوشیده شده از نهال های گردوی پیوندی و همچنین کاهش هزینه های تولید و افزایش درآمد گردوکاران را باید از محاسن آن بدانیم.

خرید نهال گردو

برای مشاوره رایگان کاشت نهال ،خرید نهال با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور  با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتربه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com