نکاتی کوتاه اما بسیار مهم در آبیاری درخت گردو

همه ما می‌دانیم که درختان برای بقا به میزان مشخصی آب احتیاج دارند. درصورتی‌که درخت آب کافی را دریافت نکند، خشک می‌شود و میوه‌های باکیفیتی به باغدار نخواهد داد. یکی از درختانی که مقام و منزلت ویژه ای در میان کشاورزان ایرانی دارد، درخت گردو است. به نظر شما روش صحیح آبیاری این درخت، چگونه باید باشد؟با آرتین نهال با مقاله نکاتی کوتاه اما مهم آبیاری درخت گردو تا آخر همراه باشید .

نکاتی کوتاه اما بسیار مهم در آبیاری درخت گردو

 

آبیاری درخت گردو به روش اصولی:

درخت گردو در گروه درختان بلند قامت قرار دارد و به همین دلیل میزان مصرف آب بیشتری به نسبت درختان هم سن و سال خود خواهد داشت. یکی از اساسی ترین اصول نگهداری درخت گردو، آبیاری صحیح و کافی آن است. در صورتی‌ که آبیاری بیشتر از اندازه نیاز درخت یا کمتر از آن صورت گیرد، قطعاً به‌ سلامت آن لطمه می‌زند.

برخی از نژادهای درخت گردو اگر که آب لازم به آن‌ها نرسد، میوه‌هایی بدرنگ و بدطعم را به ثمر می‌رسانند. همچنین اگر آب مکفی به نهال گردو نرسد، امکان دارد که میوه دهی آن به تعویق بیفتد.

یکی از زمان هایی که آبیاری درخت گردو باید مورد ارزیابی قرار گیرد، زمانی است که میوه‌ های کوچک و سبزرنگ گردو خودنمایی کردند. باغداران از این زمان تا زمان پر شدن میوه‌ ها باید آبیاری درخت گردو، را به‌صورت اصولی و کافی انجام دهند.

از آنجایی ‌که اغلب درختان گردو نیاز سرمایه مشخصی دارند و در مکان هایی سردسیر یا معتدل کشور کاشته می‌شوند، نیاز آبی آن‌ها اغلب با بارش‌های فصلی تأمین می‌شود. در حالت کلی گردو از جمله درختانی می باشد که نیاز میانه به آبیاری دارد.

به خاطر داشته باشید که اگر باغ شما در مناطقی با آب شور قرار دارد باید میزان استاندارد شوری را برای گردو اندازه گیری کرده و پس‌ از آن، اقدام به آبیاری کرده.

 

شرایط آبیاری درخت گردو:

نهال گردو به آبیاری مناسب در زمان های مشخص نیاز دارد. و نسبت به کم و زیاد بودن این میزان از آبیاری حساسیت دارد. در ابتدا پس از انتخاب نهال مناسب شهر خودتان جهت کاشت گردو، پرورش و آبیاری درخت گردو؛ شرایط محیطی گیاه و رسیدگی به آن اهمیت بالایی پیدا می کند. که هر 1 از این عوامل به شما کمک می کنند تا به 1 باغ گردو با کیفیت برسید و در این حرفه سود خوبی کسب کنید. آبیاری در شهرهای سردسیر و گرمسیر کشور با یکدیگر تفاوت دارند. آن هم به دلیل این است که میزان بارش سالانه در هر شهر متفاوت است. این میزان از بارش باران برای باغداران و کشاورزان در برخی سال ها به میزان قابل توجهی کمتر از حد انتظار بوده است. درنتیجه بهتر است با شرایط آبیاری گردو؛ آشنا شوید تا اگر در منطقه شما نیز با کاهش بارش های سالانه مواجه شدید، بتوانید از باغ گردو خود مراقبت نمایید.

انواع روش آبیاری درخت های گردو:

آبیاری برای نهال گردو و تا رسیدن آن به 1 درخت گردو بالغ مسئله ای است که هیچگاه متوقف نخواهد شد. چرا که نهال گردو تازه کاشته شده حساسیت بالاتری را نسبت به آبیاری ریشه هایش دارد. روش آبیاری باغ گردو به چند روش می تواند انجام گیرد. گلدنهال پرکاربرد ترین آن روش های آبیاری را در این مقاله عنوان می کند.

معرفی روش های پرکاربرد در آبیاری باغ درخت گردو :

  1. آبیاری درخت گردو ؛به روش غرقابی: در این روش آب را به عمق خاک می فرستند و این عمل باعث می گردد تا ریشه های خاک دارای رطوبت کافی شود. در این روش که ایجاد راه های عبوری آب برای رسیدن به ریشه های درخت گردو در 3 مدل مختلف انجام می شود، با هدر رفت زیادی از آب روبه رو می شویم. اما مزیت آن این است که ریشه های درخت گردو به میزان درستی از آب دهی میرسند.
  2. آبیاری درخت گردو ؛به روش قطره ای: در این روش آب خروج یافته از یک قطره چکان با سرعت و حجم کم وارد خاک می شود. تا بتواند به عمق خاک برسد و ریشه های درخت گردو را مرطوب سازد. آبیاری باغ گردو توسط روش قطره ای به کاهش هدر رفت و حتی کود کمک می کند. اما در این روش هزینه های ایجاد شده کمی از سایر روش ها بیشتر خواهد شد. اما در آن طرف نیز دارای بازدهی بالایی است.

در آرتین نهال ببینید:گردو ژنوتیپ پادشاه گردو ها

آبیاری درخت گردو سردسیری و گرمسیری :

نهال گردو مناطق سردسیر، از جهت اینکه به سرما و بیماری ها تقریبا مقاومت زیادی نشان می دهد؛ درنتیجه میزان آبیاری آن با 1 نهال گردو مناسب کاشت در مناطق گرمسیری تفاوت دارد. عموما آبیاری نهال های گردو سردسیری به میزان حداکثری 6000 متر مکعب در هر 1 هکتار نیاز دارد.

نهال گردو مناطق گرمسیری ، به دلیل آنکه این نهال های گردو مقاوم به شرایط گرم و خشک هستند میزان آبیاری درختان گردو؛ نیز لازم است تا هر هفته تکرار شود تا ریشه های درخت گردو به خشک شدن کامل نرسند. اگر احساس می کنید در 1 فصل میزان بارش ها افزایش قابل توجه ای داشته است؛ نیاز به آبیاری درخت گردو؛ مجدد ندارید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ پرکاربردترین روش های آبیاری در باغ گردو عموما از طریق روش قطره ای و غرقابی صورت می گیرد. با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر کدام از این روش ها، ممکن است برای باغداران و کشاورزان این سوال ایجاد شود که میزان آبیاری درختان گردو کم سن وسال تفاوتی با یک درخت گردو بالغ دارد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که درخت گردو در سال های ابتدایی کاشت خودش، به مراتب به میزان آبیاری درخت گردوی؛ منظم تری نیاز دارد. و این میزان از آبیاری به بارور شدن بیشتر گردو کمک شایانی می کند. درنتیجه به محصولات با کیفیت تری دست می یابید.

باصرفه ترین روش آبیاری درخت گردو

اگر می خواهید بدانید در میان این گزینه ها بهترین روش که هم از نظر آبیاری با صرفه باشد و هم ریشه درختان و نهال به خوبی آبیاری گردد کدام است، ما به شما دوستان آبیاری قطره ای را معرفی می کنیم. این روش علاوه بر اینکه بهترین روش آبیاری درختان گردو محسوب می گردد، بسیار مفید و کم هزینه نیزمی باشد.آب به میزان لارم خود را به تمام بخش های درخت می رساند.


برای مشاوره رایگان کاشت نهال گردو و یا ،خرید نهال با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور، با کارشناسان نهالستان آرتین نهال در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتربه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com