نیاز آب و هوایی درخت بادام

میوه درخت بادام از محبوترین میوه ها و آجیل در ایران و سراسر کشور است.به دلیل مقام به خشکسالی ،شرایط نگه داری آسان ،بازار تجاری خوب از الویت همیشگی باغداران بوده است.در این مقاله آرتین نهال  نیاز آب و هوایی درخت بادام را بررسی  خواهیم کرد.

نیاز آب و هوایی درخت بادام

نیاز آب و هوایی درخت بادام

درخت بادام در آب و هوای گرم و خشک رشد می کند.دمای پایین زمستان و بهار و دمای بسیار بالا در تابستان مانع رشد و تشکیل میوه می شود.

در طول گلدهی، دمای کمتر از 24.8 درجه فارنهایت (4- درجه سانتیگراد) به مدت نیم ساعت و بیشتر بسته به نوع واریته می تواند آسیب جدی وارد کند. از سوی دیگر، دمای بسیار بالا در تابستان زمانی که با رطوبت کم خاک همراه باشد، می تواند منجر به چروک شدن بادام شود.

نیاز بادام در سرما (به منظور شکستن خواب جوانه ها) کم است، حدود 250-350 (و در برخی موارد بیش از 500) ساعت قرار گرفتن در دمای کمتر از 45 درجه فارنهایت یا 7 درجه سانتیگراد.

نهال بادام خوشه ای

درختان بادام در ایران سوریه،  و استرالیا نیز با موفقیت زیادی رشد می کنند.

به همین دلیل است که درخت بادام زودتر از بسیاری از درختان میوه شکوفا می شود و در مناطقی با زمستان های معتدل رشد می کند. فصل رشد طولانی و گرم باعث رسیدن میوه می شود.  شکوفه‌های نهال بادام به دمای هوا بسیار حساس هستند و در دماهای پایین‌تر از منفی 2 درجه سرمازده می‌شوند

استان چهارمحال و بختیاری یکی از قطب‌های تولید بادام کشور است که با برداشت ۱۸ هزار تن بادام سال هاست رتبه نخست تولید بادام کشور را به خود تخصیص داده است.ا

بارندگی های مکرر و هوای سرد در طول گلدهی، فعالیت گرده افشانی متقاطع زنبورها را بدتر می کند و در نتیجه باعث کاهش تشکیل و تولید میوه می شود. علاوه بر این، بارندگی و شرایط مرطوب باعث ایجاد بیماری های قارچی و باکتریایی می شود و در نتیجه تولید را کاهش می دهد.

بیشترین بازده اغلب در باغات بادام آبی حاصل می شود که در مناطقی با تابستان طولانی و گرم و بدون بارندگی زیاد واقع شده اند.

خرید ارقام پربار نهال بادام

نهال بادام در اولین سال کاشت نیاز به هرس کردن ندارد ولی از سال دوم به بعد، برای اهدافی چون: نفوذ بهتر نور خورشید به درخت، افزایش جریان هوا میان شاخ‌وبرگ‌ها، شکل‌دهی به درخت و رسیدن به محصولی باکیفیت، هرس کردن سالانه برای درخت لازم است

درخت بادام درختی مقاوم به خشکسالی است و می‌تواند بدون آبیاری و تنها با آب باران مدت طولانی سالم بماند اما در این صورت باروری درخت تقریباً به صفر می‌رسد و سودآوری نخواهد داشت

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com