هرس انگور

هرس درخت انگور، باید در زمانی انجام گیرد که درخت در خواب می باشد،البته باید هرس را متناسب با شرایط اقلیمی منطقه کاشت انجام داد،توجه داشته باشید هرس اصولی به افزایش باردهی کمک می کند.هرس درخت انگور در دو مرحله انجام می شود که در ادامه ما در آرتین نهال،به شما بیان می کنیم.

ابتدا باید مرحله پاکسازی را که به هرس پاکسازی شهرت دارد انجام داد یعنی باید بعد از زمان ریزش برگ ها و دقیقا زمانی که بوته ها به خواب می روند،نسبت به حذف شاخه های مزاحم،آفت زده،کاذب و شکسته اقدام کرد. این روش معمولا پاییز ولی به جهت کسب نتیجه مطلوب تر زمستان نیز انجام می شود،البته بستگی به شرایط اقلیمی منطقه دارد در مناطق سردسیر توصیه می شود  در فصل پاییز انجام گیرد.

 

هرس انگور

روش‌های تربیت انگور

از میان سیستمهای تربیت مختلفی که برای انگور وجود دارد، سامانه‌ کوردون بلند، یا سیستم شبکه‌ی بلند، گزینه‌ی خوبی برای باغداران خانگی است، زیرا روشی ساده است و برای ارقام دانه کوچک آمریکایی نتیجه‌ی خوبی در بر دارد؛ انگورهایی که بر خلاف ارقام اروپایی، رو به پایین رشد می‌کنند. همچنین این اختیار را دارید که انگور مذکور را ردیفی بکارید یا به شکل آویز از توری.

سامانه کوردون بلند به داربستی با بلندای 2.5 متر نیاز دارد که حدود 60 سانت آن در خاک باشد. میله‌های داربست که در گوشه قرار دارند بهتر است بین ده تا پانزده سانتیمتر قطر داشته باشد و میله‌های میانی هفت سانتیمتر. ردیف میان درختان انگور باید بین دو تا دو متر و نیم فاصله باشد. در سامانه کوردون بلند، فقط یک سیم در بالای داربست کشیده می‌شود. چون انگور وزن زیادی را باید تحمل کند، حتما از سیم 12.5 با مقاومت بالا انتخاب کنید.

بعد از کاشت انگورها، در طول اولین سال، فقط باید مراقب شیوه‌ی رشد آن باشید. اگر فعلا قصد ندارید داربستی دائمی برپا کنید، حداقل چوب یا میله‌ای را در خاک قرار دهید و انگورتان را بدان گره زنید تا حتما تنه‌ای راست پیدا کند.

تربیت و شکل‌دهی انگور را می‌توانید به محض اینکه شاخه‌های نورسیده به شاخه‌های بالغ چوبی با قطری به اندازه‌ی مداد رسیدند شروع کنید. دو شاخه‌ی قوی و سالم را انتخاب کنید و آنها را به سیم وصل کنید؛ هر شاخه به یک سمت بکشانید و از موادی مثل پارچه، نوار لاستیکی یا نوار مخصوص درخت انگور استفاده کنید.

هرس کوتاه (شدید)

این نوع هرس در بعضی از ارقام که جوانه‌های پایینی بارده تر هستند (مانند عسگری) انجام می‌شود و چون تمامی شاخه‌ها هرس (دو یا سه چشمی) می‌شوند، این نوع هرس بسیار آسان است و به کارگر مجرب نیازی نیست. از معایب این هرس، استفاده از 5 تا 10 درصد ظرفیت و قدرت باردهی درخت است.

هرس بلند (خفیف)

این نوع هرس برای ارقامی از انگور مناسب است که جوانه‌های بارده آنها در قسمت‌های فوقانی شاخه‌های سال قرار گرفته باشند، ارقامی مانند سفید و قرمز بیدانه که معمولا رقم قوی هستند و با تراکم در واحد سطح کشت شده و خاک باغ نیز بسیار قوی باشد.

انواع درخت سیب در ایران

هرس مختلط (آمیخته)

این نوع هرس در واقع ترکیبی از دو هرس قبلی کوتاه و بلند است. به نظر بیشتر متخصصان، بهترین نوع سیستم هرس برای تمامی ارقام انگور کشورمان هرس مختلط است؛ زیرا شاخه‌های کوتاه برای ذخیره شاخه و میوه سال بعد و شاخه‌های بلند برای تأمین محصول در همان سال طوری تنظیم شده‌اند که بر روی بازوها، یک شاخه بلند به همراه یک شاخه کوتاه حلقه های مثمره را تشکیل می دهند.

آفات و بیماری های سیب

تعادل در هرس

هرس متعادل، راهکاری برای ایجاد تعادل بين ظرفيت توليد ميوه توسط بوته با تعداد جوانه‌های باقيمانده روي شاخه‌های يکساله بوته است. بوته‌هايی كه بدين طريق هرس شده‌اند، داراي باردهی مناسبي هستند. با این عمل بين اهداف اقتصادي (کیفیت و مقدار ميوه) و بيولوژیکی (رشد شاخه، ريشه و ذخيره كربوهيدرات‌ها در گياه) تعادل به وجود می‌آید.

 معرفی انگور ارومیه


ارائه جدیدترین و بهترین نهال های داخلی و خارجی،نهال اصلاح شده،نهال شناسنامه دار در نهالستان آرتین نهال با بهترین کیفیت برای خدمت رسانی به شما کشاورزان عزیز میباشد.آماده ارسال به اکثر نقاط کشور میباشد.برای مشاوره رایگان کاشت نهال هلو ،آبیاری هلو ،خرید نهال با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور  با کارشناسان آرتین نهال در ارتباط باشید.

 از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ،کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com