کاشت نهال گردو

به گزارش  آرتین نهال ، ایران کشوری پهناور با خاکی بسیار حاصلخیز ،آب و هوا ی استثنایی ، منابع آبی اندک اما کافی است . ایران در زمینه های مختلف استعداد اول شدن را دارد. کشاورزی و باغداری یکی از این عرصه هاست . کاشت نهال گردو و پرورش نهال گردو  و  تولید گردو در ایران یکی از راه های توسعه به روز و البته با سابقه در ایران است . چرا که گردو ایران یکی از گونه های شناخته شده و پایه ای در دنیا است . 

برخی ریشه اصلی بسیاری از ارقام گردو در نقاط مختلف دنیا به ویژه اروپا را ایران می دانند . به عبارتی معتقدند گردو از ایران به اروپا و انگلستان و سپس به آمریکا رفته است . وجود درختان گردو چند صد ساله در ایران نیز گویای این واقعیت است . همچنان که قدمت عنصر مهمی است .گستردگی یک گونه نیز مهم است . توسعه باغات گردو توسط شاهان صفوی و ایجاد سیستم های آبیاری و تفریح گاه هایی شامل  باغ گردو نیز مزید بر علت است .  . هرچند هم اکنون باغات گردوی زیادی وجود دارد. اما با درنظرگیری وسعت و مولفه های موثر در پرورش گردو باز هم گردو آنچنان توسعه نیافته است .

 

برای آشنایی با انواع ارقام گردو این بخش را مطالعه کنید.

ایران بهشت گمشده گردو

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی پتانسیل بالایی برای کاشت نهال گردو دارد . به عبارتی اگر توجه کافی شود . می توان مشابه جنگل های بلوط زاگرس ،جنگل های گردو  در مناطق معتدل را ایجاد کرد .

در بررسی تحقیقی  گروه سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی، دانشکده جغرافیا، دانشگاه تهران جمع بندی جالبی ارائه شده است . این مقاله  با عنوان” پتانسيل يابي اراضي مستعد کشت گردو در استان تهران با روشFuzzy AHP “که در پاییز 97 در نشریه حفاظت منابع آب و خاك منتشر شد. در این مقاله تنها با بررسی استان تهران مشخص گردید 82 درصد زمین های زراعی این استان پتانسیل کشت گردو را دارد. به عبارتی با در نظر گیری ویژگی های آب و هوایی و منابع آبی و حذف مناطق گرمسیری بیش از 50 درصد زمین های زراعی و باغی کشور پتانسیل کشت نهال گردو را  دارد.


هرچند که گونه هایی مثل گردو پکان آمریکایی نیز وجود دارند. که می توانند در مناطق گرمسیری نیز رشد کنند. با این توصیف زمین های قابل کشت گردو به رقم بالایی می رسد . هرچند که قرار نیست همه اراضی کشور تبدیل به باغ گردو شود. ولی با درنظر گیری کم آبی و شرایط تفکیک زمین در ایران شاید پرورش نهال گردو بتواند سدی در برابر تفکیک نا متوازن زمین های شود .

 

به لحاظ آب اما محدودیت هایی وجود دارد. به عبارتی گردو عموما درختی با نیاز آب متوسط به پایین است . خصوصا در سال های اول کاشت نیاز به آبیاری بیشتری دارد. اما در سال های بعد با گسترش ریشه در زمین می تاند رطوبت مورد نیاز خود را تامین کند. جالب است بدانیددر  پرورش نهال گردو توان سازگاری گردو با روش های آبیاری نوین بسیار زیاد می باشد . یعنی می توان با آبیاری قطره ای مشکل آبیاری درخت گردو را در بسیاری از مناطق حل کرد .

تولید گردو در ایران

آب وهوای استنایی ایران برای کاشت نهال گردو

بر اساس آمار های جهانی سال 2019 ایران سومین تولید کننده گردو در جهان بعد از چین و آمریکا می باشد . هرچند که میان میزان تناژ تولید گردو بین ایران و دو کشور بالاتر اختلاف زیادی وجود دارد. اما جایگاه سومی ما نشان می دهد . که قدمت و پتانسیل این کشور در تربیت نهال گردو می تواند بسیار بیشتر باشد .

ایرن در حالت کلی آب و هوایی گرم دارد. اما مناطق معتدل نیز در آن کم نیستند . اصولا گردو در آب و هوای معتدل عملکرد عالی دارد. به عبارتی زمستان نه زیاد سر و یخبندان و گرمای زیر 40 درجه که در اکثر مناطق ایران حاکم است . بهترین شرایط رشد را برای گردو فراهم میکنند . به خصوص اینکه دوره آب و هوای معتدل که از اردیبهشت شروع و تا پایان مهرم ماه در اغلب نقاط کشور حاکم است. دوره رشد مناسبی را فراهم میکند . 

البت باید به چهار فصل بودن آب و هوای ایران نیز اشاره کرد. که مناطق گرمسیری که قابلیت کشت ارقامی مثل پکان را دارند در فصول سرد سال آب و هوایی نسبتا معتدل دارند. که میتواند به رشد گردو کمک کنید .

مناطق کوهستانی ایران نیز آب و هوایی معتدل دارند که این خود مزید بر علت است. تا استعداد پرورش گردو بیشتر باشد . گونه های بومی گردو نیز علاوه بر این سازگاری نشان دهنده استعداد آب ، خاک و هوا در ایران هستند .

گردو ریشه در فرهنگ ایرانی

مناسبت های مختلف فرهنگی در کشور و تنوع محصولاتی و اسنک هایی که با گردو تهیه میشوند نشان دهنده جایگاه رفیع گردو است . گردو به عنوان یک محصول استراتژیک به عنوان کادو و هبه توسط باغداران به اقوام هدیه داده میشد . مناسبت های مثل شب یلدا  و یا ترکیب قدیمی و پرفایده اما فراموش شده کشمش و گردو به عنوان یکی از نشانه های حضور غنی گردو در فرهنگ ما هستند . حلوای گردو ، نقل گردوی ارومیه  ، باسلق با تزئین گردو ، خورشت فسنجان ، را درکنار کاربرد های دارویی و طب سنتی  گردو علائم اهمیت گردوی میتوان برشمرد.

حضور گردو در کنار بادام در بازی های قدیمی و محلی از حضور مستمر گردو در زندگی پیشینیان حکایت دارد. توصیه موکد طی سنتی و اسلامی به استفاده از گردو به ویژه  توصیه مشهور استفاده از گردو در کنار پنیر از جایگاه گردو درایران حکایت دارد .

تویسرکان شهر گردو

تویسرکان در استان همدان  قطب تولید گردوی کشور شناخته می شوند . شهرستان تویسرکان ،شهر گردوی جهان  با پنج هزار و ۵۰۰ هکتار باغ‌ گردو سالانه ۱۵ هزار و ۸۰۰ تن گردو مرغوب تولید می کند. که رتبه نخست تولید گردوی استان همدان نیز به تویسرکان اختصاص دارد.همدان نیز 13 درصد گردو کل کشور را تولید میکند . رقم گردوی تویسرکان از ارقام بومی و بسیار خوب ایرانی می باشد.در رابطه با کاشت نهال گردو تویسرکان با ما تماس بگیرید.

با این سابقه تاریخی و فرهنگی البته جایگاه سومی ایران قابل درک است . اما بر اساس همین پیشینه و استعداد نیز میزان تولید گردو در کشور ضعیف است .

 

گردوی کلمبیایی یا گردوی آند را بشناسیم!

 

اما چه مواردی مانع از افزایش تولید گردو در ایران  و کاشت نهال گردو می شود ؟

در پاسخ عواملی مثل عدم نگهداری و مدیریت خاک ، عدم توجه به کشت گردو به دلیل دیر بازده بودن توسط کشاورزان ، تفکیک بیش از حد زمین و کوچک شدن قطعات زمین، کشت سنتی  و برداشت سنتیمشکل آفرین هستند . همچنین  عدم فرآوری مناسب و غیر صنعتی ، عدم بازاریابی جهانی ،عدم آگاهی کشاورزان ، عدم وجود آینده پژوهی در کشاورزی و کشت بلند مدت ، عدم حمایت توسط دولت ذا نیز باید گفت .  افت محسوس مصرف مغز گردو در میان مردم و عوامل دیگر را می توان از علل عدم توفیق گردو متناسب با جایگاه آن در ایران برشمرد که در مجالی دیگر بررسی خواهند شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید نهال به شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

از کد های تخفیف ما در اینستاگرام استفاده کنید!

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com