گردو هارتلی،بهترین گزینه برای مناطق گرمسیر

گردو هارتلی یکی از ارقام تجاری کالیفرنیاست. محصول آن نسبتا زودرس و برای مصرف تازه خوری مناسب است. این رقم دارای قدرت رشد زیاد و نسبتا زودبارده بوده و میوه های نسبتا درشت و پیکانی شکل با پوست نازک و بازار پسند دارد. گردو هارتلی،بهترین گزینه برای مناطق گرمسیر است. در برابر کرم سیب و بلایت و آنتراکنوز مقاوم؛ ولی در مقابل شانگر پوست نسبت حساس است.

گردو هارتلی،بهترین گزینه برای مناطق گرمسیر

خصوصیات نهال گردو

نهال گردو هارتلی در اکثر شرایط آب وهوایی به خوبی رشد میکند. آب وهوای گرم و خشک و معتدل برای رشد بهتر این رقم بسیار مناسب است. البته در مناطقی که سرمای ناگهانی و شدید در فصل بهار دارند، نمیتوان آن را کاشت. میوه‌های این رقم معمولا 7 روز دیرتر از سایر ارقام به طور کامل میرسند. میوه‌های آن درشت و بسیار خوشمزه هستند. مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها و خشکی و رطوبت در این رقم بسیار بالا است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت گردو هارتلی پس از رسیدن به سن بلوغ و آغاز محصول‌دهی حداکثری خود؛ قادر است در سال تا 7 تن در هکتار محصول‌دهی به همراه داشته باشد. این محصول‌دهی در صورت سلامتی درختان و همچنین نگهداری مناسب و آبیاری و کوددهی کافی، تا پایان عمر اقتصادی آنها ادامه خواهد داشت.

شروع به محصول‌دهی

نهال گردو هارتلی در سال اول پس از کاشت محصول‌دهی را آغاز مینماید. لازم است بدانید محصول‌دهی درختان در سال اولیه با کیفیت و در حجم کمتر صورت میگیرد.

 

میزان آبیاری نهال

این رقم در برابر خشکی نسبتا متحمل است. از این رو در فصل بهار میتوانید درختان را هر 10 روز یکبار و در فصل تابستان هر 7 روز یکبار آبیاری نمایید. در فصل پاییز و زمستان به علت افزایش میزان بارندگی و سرمای هوا، نیاز درختان به آبیاری کاهش میابد. براساس اقلیم منطقه میتوانید فواصل آبیاری را کاهش داده و یا حتی آن را متوقف کنید.

برای آبیاری منظم و کافی درختان؛ همچنین صرفه جویی در مصرف آب بهتر است درختان گردوی ‌هارتلی را با استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای آبیاری کنید.

بهترین زمان کاشت گردو

سهولت جداشدن مغز از پوست چوبی

گردو هارتلی به علت پوسته نازکی که دارد، به راحتی شکسته و مغز آن جدا میشود.

عمر اقتصادی درخت گردو

عمر اقتصادی بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت در درخت گردو هارتلی میباشد. درخت گردو هارتلی در صورت سلامتی میتواند تا 100 سال نیز عمر کند. در طول این 100 سال درختان محصول‌دهی حداکثری خواهند داشت.

نیاز سرمایی نهال

درختان گردو هارتلی برای بیدار شدن از خواب زمستانه و آمادگی برای محصول‌دهی در سال جدید نیازمند به قرارگیری در یک دوره مشخص سرمایی هرساله هستند. دوره‌ی سرمایی درختان گردو هارتلی بین 600 تا 800 ساعت قرار گیری در دمای بین 5 الی 10 درجه سانتیگراد میباشد. این نیاز درختان هرساله و در فصل پاییز و یا زمستان برطرف میشود.

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com