گردو ژنوتیپ

گردو ژنوتیپ،یک گردو ایرانی (Juglans regia L.) میباشد که به طور گسترده در مناطق معتدل جهان کشت می شود و یکی از مهم ترین آجیل های خوراکی تجاری است. با آرتین نهال با مقاله گردو ژنوتیپ پادشاه گردو ها تا آخر همراه باشید .

گردو ژنوتیپ پادشاه گردو ها

نهال گردو ژنوتیپ برتر؛ یکی از گردوهای بومی ایران می باشد که طی اصلاحات ژنتیکی که به روی آن صورت گرفته است توانسته در چند سال اخیر بازار بسیار زیادی را جذب خود نماید. این گردو مناسب مناطق نسبتا گرمسیر تا معتدل می باشد و  معمولا با گذشت 6 الی 8 سال پس از کاشت به باردهی اقتصادی می رسد.

ترفند های مهم قبل از کاشت نهال گردو

گردو ژنوتیپ بر اساس تاریخ برگ دهی به سه گروه زودرس، متوسط ​​و دیررس تقسیم شدند.

گردو ژنوتیپ‌ دیربرگ تغییرات پومولوژیکی بالایی را نشان دادند به طوری که وزن مغز بین 18/5 تا 88/15 گرم با میانگین 93/9 و وزن مغز بین 69/1 تا 52/7 گرم با میانگین 55/4 متغیر بود. ژنوتیپ های دیربرگ انتخاب شده به دو خوشه اصلی تقسیم شدند.  ژنوتیپ‌های منتخب دیربرگ ایده‌آل صفات تجاری گردو برتر بودند و برای کشت مستقیم و یا استفاده در برنامه‌های اصلاحی توصیه می‌شوند.

گردو ژنوتیپ برتر سال یار نیست و هر سال بار می دهد.در هر بند ۵ الی ۴۰ عدد گردو با سایز درشت و بازار پسند می باشد.هیچ کدام از گردو ها پوچ نیست و برخلاف گردوهای خوشه ای تمام گردو ها پر مغز وسالم می باشد.اندازه درخت پایه کوتاه می باشد که مانندچتری وسیع با ارتفاع کم که سبب افزایش باردهی گردو و از طرف دیگر چیدن گردو بسیار ساده است.

گردو ژنوتیپ برتر  گردو از مقاومت بالایی به انواع بیماری ها و آفات دارد.مقاومت بسیار زیادی در مقایسه با گردوهای دیگر تحمل خشکی بالایی در این گردو دیده می شود در مناطق خشک و کم آب درختان ای نژاد رشد کندی پیدا می کنند و خشک نمی شوند.

گردو ژنوتیپ برتر  پوست نازکی دارد و مغز گردو به راحتی از پوسته جدا می شود.درختان گردو ژنوتیپ برتر  از سال اول به بار می نشیند.از ویژگی های بارز گردو ژنوتیپ برتر رویال دیر گل بودن ان است. گردو ژنوتیپ برتر  مانند گردو چندلر ۲۵ روز دیرتر از سایر گردوها گل باز میکند در واقع برای مناطقی که سرمای بهاره دارد گردو ژنوتیپ برتر  بهترین رقم می باشد.میزان باردهی گردو ژنوتیپ برتر رویال در ۵ سالگی هکتاری به ۱۵ تن می رسد.در واقع ۲برابر گردو های خارجی.
گردو ژنوتیپ برتر در سردترین منطقه کشور مانند آذربایجان ؛ کردستان ؛ مشهد ؛ خرم آباد ؛لرستان و … قابل کشت می باشد.

در مورد خصوصیات محصول این درخت، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. پوست گردو آن نازک تر از دیگر انواع می باشد اما نمی توان گفت پوست آن کاغذی است بلکه به راحتی از مغز قابل جدا شدن است. در نتیجه ضخامت پوسته چوبی آن معمولی می باشد.
  2. مغز گردو ژنوتیپ، به دلیل خواص بالا غالبا در سبد رژیم غذایی افراد جایگاه والایی دارد. توجه داشته باشید که وزن مغز گردو 60 درصد وزن کل محصول گردو را تشکیل خواهد داد.
  3. همچنین رنگ مغز گردو آن قهوه ای روشن می باشد.
  4. لازم به ذکر است که این گردو مصرف خوراکی دارد که ممکن است از آن در تهیه کیک و شیرینی پزی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
  5. میزان مغز گردو ژنوتیپ نسبت به پوست آن نصف می باشد. شکل ظاهری مغز گردو ژنوتیپ پوستی صاف و حالتی کشیده دارد،مغز این رقم سفید و طعم خوبی دارد.

 در آرتین نهال ببینید:ترفند حرفه ای کاشت پسته


برای مشاوره رایگان کاشت نهال گردو ژنوتیپ و یا خرید نهال گردو ژنوتیپ ،خرید نهال با مجوز جهاد کشاورزی  از جمله خرید نهال بادام،خرید نهال گردو،خرید نهال انگور،خرید نهال گردو ایرانی  با کارشناسان نهالستان آرتین نهال در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتربه شماره زیر پیام دهید یا از طریق واتس آپ با ما در ارتباط باشید ، کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

فردین محمدزاده        09141812003

آیدین محمد زاده        09143221260

مقالات مرتبط

ارسال نظر

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به آرتین نهال است

مشخصات تماس

  • میاندوآب ، کوی رابری 
  • 0440000000
  • 09141812003
  • artinnahal@gmail.com